HOSSEİN ALİZADEH & MADJİD KHALADJ’NİN “BİRTHPLACE OF EARTH | MADARAN-E ZAMİN” ALBÜMÜ

Hossein Alizadeh

Alizadeh 1951 yılında Tahran’da doğdu. Konservatuar eğitiminden sonra müzik çalışmalarını  kompozisyon ve performansa odaklandığı Tahran Üniversitesi’nde devam etti. Aynı Tarhan Sanat Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi tamamladı. Alizadeh tar ve setar çalıyor. İran’ın iki ulusal orkestrasının yanı sıra Aref Ensemble , Shayda Ensemble ve Masters of Fars Music ile sahne aldı . Avrupa’da ilk profesyonel performansı Bejart Bale Company’nin orkestrasıyla Golestan adlı bir Maurice Béjart bale performansı sergiledi.

Ermeni müzisyen Djivan Gasparyan ile birlikte ortak albümleri The Endless Vision için 2007 Grammy Ödülü’ne aday gösterildi . 2008 yılında “Yılın İran’ın en seçkin müzisyeni” seçildi. 28 Kasım 2014’te Fransa’nın sanattaki yüksek ayrıcalığı olan Legion of Honor ödülünü reddetti.

Madjid Khaladj
1962’de İran’ın Ghazvin kentinde doğan Madjid Khaladj , yedi yaşında tombak okumaya başladı . Geleneksel bir müzisyen ve çeşitli enstrümanlarda yetenekli bir pedagog olarak, oybirliğiyle İran perküsyonlarının ustası olarak kabul edildi. Uluslararası alanda son derece aktif, dünya çapında festivallerde, konserlerde ve konferanslarda sahne aldı. Ry Cooder ve Lisa Gerrard ile çeşitli kayıtlar ve sanat filmi müzikleri üretti ve radyo ve televizyon yayınlarında yer aldı.

Hossein Alizadeh & Madjid Khaladj’nin “Birthplace of Earth | Madaran-e zamin” Albümü

Alternatif Link >>

Hamavayan Ensemble
Hossein Alizadeh tarafından yönetilen Hamavayan Ensemble, klasik Fars müziğinin yeni yorumlarını icra ediyor.  Toplulukta erkek ve kadın vokaller, tar ve setar ve perküsyon bulunmaktadır.

1984’te Paris-Sorbonne Müzikoloji Enstitüsü Ortadoğu Müzik Çalışmaları Merkezi’nde, daha sonra Yehudi Menuhin yönetiminde İran vurmalı çalgıları öğretmeye davet edildi. Bu fırsatı kullanarak birçok batılı müzisyeni İran müziğiyle tanıştırdı. 1996 yılında Paris’te Ecole de Tombak’ı (İran Perküsyon Çalışmaları Merkezi) kurdu. 1998’den beri Fransa’nın Paris kentindeki Cite de Musique’de ve İsviçre’nin Basel kentindeki Devlet Müzik Akademisi’nde (İsviçre’de Musik Akademie der Stadt Basel) ders vermektedir.

Madjid Khaladj, Pers müzik sistemi içinde ve ötesinde doğaçlama yapmanın engin olanaklarını sürekli olarak araştırır. Fars perküsyonunda, hem doğaçlamada hem de eşlikte, yankıları son birkaç yıldır onu benimseyen çağdaş perküsyoncuların eserlerinde mevcut olan yenilikler için farklı bir yaklaşım geliştirdi. Tarzının eşsiz güzelliği, ritim ve ritim ustalığı. spontane yaratımlarının dehası, onu sadece büyük klasik Fars müziği ustalarının yanında en üst sıralara yerleştirmekle kalmaz, aynı zamanda onu dünya perküsyonunda önemli bir figür olarak ayırt eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz