Hollanda kökenli Türkçe saykedelik rock grubu Altın Gün ve “On” adlı albümü

0
82

“2015’in Aralık ayında Jacco Gardner’ın Salon konseri için İstanbul’a gelen basçı Jasper Verhulst, burada 70’lerin Anadolu rock’ıyla tanıştı. Selda Bağcan, Barış Manço ve Erkin Koray’ın saykedelik işlerinin büyülediği Verhulst, Hollanda’ya döndüğünde yanına gitarist Ben Rider ve baterist Nic Mauskovic’i aldı. Bu müziğe yeniden hayat verebilmek için Türk müzisyenler arayıp Erdinç Yıldız Ecevit ile Merve Daşdemir’le tanıştılar. Perküsyoncu Gino Groeneveld’in de katılmasıyla grup son halini aldı. İstanbul’da verdikleri konser sonrasında karşılaştıkları yoğun ilgi ardından grup 2018’i şehir şehir, festival festival gezerek geçirdi.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Grup, Tokat Zile yöresine ait bir Alevi türküsünü olan ve Ali Ekber Çiçek’in seslendirdiği “Vay dünya dünya” adlı  eseri de yorumluyor.

1970’lerin Türkiye psikedelik müzik akımının son yıllardaki popülaritesi aşikâr. Öyle ki, bu durum birçok müzisyene ve gruba hâlâ ilham vermeye devam ediyor. Son yıllarda hem farklı yorumları hem de kimi prodüksiyonlarda sample olarak kullanılmalarıyla karşımıza yeniden çıkan dönem parçaları, şimdi de Altın Gün’ün dokunuşlarıyla modern ama ruhunu kaybetmeyen bir hal alıyor. Merve Daşdemir ve Erdinç Ecevit Yıldız’ın Jacco Gardner’ın grubuyla güçlerini birleştirdiği projeleri Altın Gün, çoktan Avrupa dinleyicisinin gözdesi olmayı başardı.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz