Halkların ve dillerin kardeş sesleri: Emek Korosu ve ‘Bu dünya bizim’ albümü

Emek Korosu, çalışmalarına 1998 yılında Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’nun (DİDF)  “Birlikte değiştirelim” başlığı altında düzenlediği kültür festivallerine katılma amacıyla yola çıktı. İlk Albümlerini 2006 yılında çıkaran koro, çok sık olmamakla birlikte Avrupa’da çeşitli etkinlik ve konserlere katıldı.

Kürtçe, Türkçe, Almanca, Rumca Ermenice ve Lazca türküler ve şarkılar söyledi. Kurulduğu günden bu yana  halkları ve dilleri eşit, özgür ve kardeşçe bir araya getirdi.

Albümde yer alan Şarkılar-Türküler: Agri dagi-Ay ay xezale – Arix – Bejne – Blowin in the wind – Bu dunya bizim – Ederlezi – Ere gule – Ha bu diyar – Helimcan – Hey lule – Lawike Metini – Sieben tage lang – Xaneme

Bu dünya bizim!
İnsanların var oluşundan bu yana kendisini ifade etmenin etkileyici yollarından biri olan müziği kullanmıştır. Müzik, insanın insan olma , kendisini ve doğayı anlama çabasına eşlik etmiş, bireyin ve toplumların geçmiş ve gelecek arasında bağlar kurmasında önemli roller oynamıştır.

Dünden bu güne ulaşan ezgiler melodiler ve eserler yaşananları kuşaktan kuşa aktarır. Afrika kabilelerinin av sonucu yaşadıkları neşe ve gurur , Amerika’da kölelik koşullarında yaşayan insanların çığlıkları, dünyanın her yerinde haksızlıklara ve zulme karşı söylenen türküler, acıların aşkların sevinçlerin ezgileri dilden dile dolaşır.
Bir ağıt dinlerken hüzünlenir, bir sevda türküsüyle duygulanır, bir direniş şarkısıyla coşarız. Hele dinlediklerimizden kendimizden bir şeyler bulursak, daha fazla benimser, sahip çıkarız.

Müziği seven duygularını müzikle ifade etmek isteyenlerden oluşan emek korosu,  nerede yaşanırsa yasansın, insanların çoğunun sorunları, umutları ve özlemlerinin aynı olduğundan yola çıkarak şarkılar söylüyor. Savaşların yaşanmadığı, sömürünün olmadığı, açlık ve sefaletin tanınmadığı bir dünya özlemi ile mücadele eden emekçilere değişik dillerden söylediği halk türküleri, şarkıları ile katılıyor. Nazım hikmetin dediği gibi şarkılarımız rüzgara çıkıyor (albüm kapağından)

Koro şefi: Yiğit Aydın Grup üyeleri: Sidar Demirdöğen, Mercan Aksu, Zafife Elverişli, Günay Aklan, Arzu Yurtsever, Döndü Doğan, Erdoğan Şanlı, Olcay Durmaz, Boran Şenol, Dilan Kalkan, Ahmet Yurtsever, Ekin Mutlu, Yılmaz Yurtsever, Duygu Yurtsever ve Şahnur Yurtsever.

6 Yorumlar

  1. Bu siteyi kuran ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.Emeğinize sağlık.

  2. Selam DOSTlarım harika bi site harika calışma EMEĞİ nize sağlık tebrik ederim tüm arkadaslarıma tavsiye edecegim yardımcı olabilecegim bir sey olursa yardım edmek isderim kolay gelsin

    Cevap:
    İlgin ve inceliğin için çok teşekkür ederiz Barış.

  3. sitenizi çok beğendim, tamda olması gereken gibi, elinize emeğinize sağlık arkadaşlar

  4. harika bir site benzeri olmayan farklı bir site bence emeğinize sağlık….

  5. Böyle bir sitden dolayı emeği geçen bütün emektarlara sonsuz teşekürler

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz