Grup Ze Tijê, “Yanlışımız Var!” adlı ilk albümü ile cafrande.org’ta

225

Ze Tijê, -Zazaca ‘Güneş Gibi’- adlı müzik grubu 2007 yılında İstanbul’da kuruldu. “Yanlışımız Var!” adlı ilk çalışmasını 2015 Ocak ayında çıkardı. Tutku ve Yabancı başlıklı iki bölümden oluşan albümde Türkçe ve Zazaca şarkılara yer veriliyor.
Grup Ze Tije, “Yanlışımız Var!” Albüm İçeriği: 1. Anlamın Boşluğunda 2. Bi Huye  3. Cemilamın  4. Çiroka Zeki 5. Curcuna  6. Dara Teyna 7. Gelin Uğurlaması (Enstrümantal) 8. Hay Lo Lo  9. Ölüm Üzerine Kısa Bir Şarkı

“İnsanın tarihi, insanın yabancılaşmasının tarihi olarak da yazılabilir.”
Bu yüzden, YANLIŞIMIZ VAR!*
Bir anlam oluşacaksa bunun ön koşulu zaman ve mekân birliğinde midir? Ze Tijê, tesadüfün ötesinde müşterek bir zaman, müşterek bir mekân ve müşterek bir dil sonucu bir araya geldi. Olasılık işte. Dünyalı tabiriyle madde yer değiştirdi ve buna zaman dendi. Yedi yıl dedikleri dünya zamanın ardından müzikli bir anlatı ürünü ile tanışmak istedik. Nasıl, niye? Uzun hikâye; belki de sıkıcı. Tanışırsak anlaşırız salaş zamanlarda.

Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

‘’Yanlışımız Var!’’ bir çelişkinin hikâyesidir. Bu hikâye iki bölümlü. Birinci bölüm: TUTKU.
Tutkuyu yerleşik Kürt müziği ve klasik anlatı yapısı ile anlayabilecek miyiz? denemesine giriştik. Böylece bu bölümde aşkı, klasik anlatı yapısı ile anlatmak istedik. Yanlış neredeydi? Belki de başlangıçta. Başlangıç?

Yanlışımız Var! Bir çelişkinin hikâyesidir. Bu hikâye iki bölümlü. İkinci Bölüm: YABANCI.
Bizlerin, yani ağaçların, yani hayvanların, yani insanın; içgüdülerinden, yaşama bilincinden, doğasından nasıl sıyrıldığını “Yabancı”yla anlayabilecek miyiz? Doğamız? Anlama isteğimiz var. İletişimsizliği, yalnızlığı, anlam arayışını, ölümü soracağız kendimize. Müzik daha serbest, daha bilinmez bu haliyle.

Bu albümde ne dinleyeceğiniz, duyduklarınızda gizli; biz şimdilik söyleyeceğimizi söyledik.
ZE…
Ocak / January 2015


*Albüm Kapağından

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz