Görkem, “Rêya Dûr / Uzun Yol Pencere” adlı ilk albümü ile cafrande.org’ta

Gorkem
Bingöl’de geçen çocukluğunun ardından Almanya’ya işçi çocuğu olarak giden Görken, Kemal Dinç’ten aldığı bağlama dersleriyle müzik eğitimine başladı. İlerleyen zamanlarda Senel Sabitavic, Thomas Könings gibi isimlerden klasik gitar eğitimi aldı.

Doğunun şarkı söylemeye çekinen çocuğu aldığı eğitimin ardından Nürnberg’de bir müzik okulu açtı ve sıra Rêya Dûr’a geldi. Görken yıllardır içinde biriktirdiklerini, söyleyemediklerini yakında çıkacak olan Rêya Dûr albümünde söylüyor. Uzak yol demekmiş Rêya Dûr. Uzaklardan geldi, Rêya Dûr; Görken’in çocukluğundan. Yol sızısı o zamanlardan kalma.

[youlist pid=”PL1BzbYRZGKuVrWufmdvkYa2UwjTzYuL47″]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Köydeki kadınlar ve annesi ‘Alamanya’dan’ gelen kaset çaların kırmızı düğmesine basıp kayıt yaparlarken büyülenmişçesine onları dinleyen Görken, yıllar sonra annesinden çok uzaklarda Kemal Dinç’in bağlamasını dinledi. Sonra Kemal Dinç tarafından batı müziğiyle tanıştırıldı. Batı müziğini ilk dinlediği anda hissettiği yabancılık hissi çok tanıdık geldi ona. Başka bir dünyada kaybolurken o başka dünyanın müziğinde gezinmeye başladı. Köydeki çocuk çekingenliği burada da devam etti. O yine hiç söylemedi. Yani söyledi de güzel sesini kimseye duyurmadan söyledi.

Albümde stranlar, klamlar ve türküler batı armonileriyle harmanlanmış tıpkı Görken gibi. Annesinin, oğluyla kocasının ardından söylediği klamı yeniden yorumluyor. Bir diğer klam ise Görken’in annesinden ayrılışı üzerine yazdıkları. Dinlerken bir zamanlar Görken’in yaşadığı gibi annenizden ayrılıyor ve o uçsuz bucaksız yollara düşüyorsunuz.
Müzik eğitimi boyunca Görken’i yalnız bırakmayan Kemal Dinç albümde de desteğini, bilgisini, birikimini esirgemiyor öğrencisinden. Sinemde Yareleri birlikte söylüyorlar albümde.
Görken’in heyecanını, sıcaklığını ve samimiyetini duyumsayarak bıkmadan, usanmadan defalarca dinleyebileceğiniz bir albüm Rêya Dûr.

Derya Yılmaz
Evrensel (09 Kasım 2013)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz