GELENEKSEL KÜRT OYUN MÜZİKLERİ “ŞAHİYA STRANAN 2” ŞARKILARIN ŞENLİĞİ

2 CD olarak çıkan önemli bir kısmı geleneksel Kürt oyun müzikleri içinden seçilen “Şahiya Stranan” çeşitli grup ve sanatçıların kollektif bir çalışması.  Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız “Sahiya Stranan I”  (dinle) toplam 13 eser, 3 dolaçlamadan oluşurken ikincisi  12 eserden oluşuyor.  “Sahiya Stranan II” de;  Zelal Gökçe, Bülent Turan, Rojda, Koma Çiya, Genim, Ayfer Düzdaş, Metin Yılmaz, Ali Gecimli, Merwan, Mehmet Akbas, Farqin ve Ncm Korosu yer alıyor.

Bu çalışmada yer alan birçok geleneksel Kürtçe şarkı gibi Türkçeye farklı olarak çevrilmiş/değiştirilmiş, film, müzikal oyun vb işlerde kullanılmış ve hata kimi kültür tücarları tarafından sahiplenerek kendi bestesi olarak satılmıştır. Yüzyıllardır dilden dile dolaşan bu eserler yeniden aslına uygun ve özgünlüğü ile kayıt altına alınarak toplumun hafızasında yer ediyor.

Şahiya Stranan 1′ de yer alan sanatçılar: Koma Azad, Koma Gulên Xerzan, Koma Çiya, Koma Amed, Kevoka Şîn, Vengê Sodirî, Koma Rojhilat “Sahiya Stranan II”  albüm içereği:  01 – Yaramina Bedew   02 – Rabe Cotyar  03 – Esmer  04 – Zara  05 – Silava Li Min Dikî  06 – Nazewicim  07 – Sallana Sallana  08 – Edlê  09 – Lê Lê Wanê  10 – Tu Yî Cana Min  11 – Hinê Bînin  12 – Li Eywanê

GELENEKSEL KÜRT OYUN MÜZİKLERİ “ŞAHİYA STRANAN 2” ŞARKILARIN ŞENLİĞİ

GELENEKSEL KÜRT OYUN MÜZİKLERİ “ŞAHİYA STRANAN 1” ŞARKILARIN ŞENLİĞİ

3 Yorumlar

  1. tam anlamıyla harıka bır liste yapılmış tebrik ederim ve bu site için site yöneticilerine teşekkür ederim.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz