“Evlilik yaz boşluk bırak Ramazan’a talibim yaz 3438’e gönder…” Dest-i izdivaç – Eylem Lodos


Evlilik yaz boşluk bırak Ramazan’a talibim yaz 3438’e gönder… Ramazan’ı beğenmedin mi kardeşim! Elimizde 24 yaşında Kemal var, ondan verelim… diyerek programına başlıyor sunucu kadın. Sanki pazarda meyve satar gibi. Elmayı beğenmediysen diğer tezgahtan armut al der gibi…
Kocasını kaybeden ve evlenmek için televizyon programına katılan bir kadın Ümran Hanım. Evim ve kocamdan kalma maaşım var diye anlatıyor kendini. Sunucu nasıl bir beyefendi ile evlenmek istiyorsunuz diye soruyor… Ümran Hanım ise ben aradığımı burada buldum diye cevap veriyor. Yıldırım aşkı… Daha sonra programa damat adayı Kadir Bey geliyor elinde iki buket çiçekle.

Biri sunucuya bir de programda tanışıp aşık olduğu Ümran Hanıma… Kadir Bey, gördüm bayanı beğendim, talip oldum diyor… İşte ekranlardaki evlilik programlarından iki kesinti…
Gülünç geliyor değil mi? Mesajla talip olmalar, televizyon programında sırılsıklam hem de ilk görüşte aşık olmalar… Televizyonlarda gündüz kuşağında bu programlar izleniyor. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği bu programları izliyor. İnsanların kullanılan-satılan bir mal gibi özelliklerinin sıralandığı (evi, arabası ve maaşı olup olmadığı) bu programları yayınlamayan televizyon kanalı kalmadı. Herkes farklı isimlerde kendi evlilik programını yapıyor. ATV’de Huysuzla Görücü Usulü, Star’da Esra ile Desti İzdivaç, Flaş’ta Desti İzdivaç, FOX’ta ise Su Gibi… Peki bu programlar neden bu kadar çok izleniyor. Evlenmeye bu kadar meraklı olduğumuzdan mı yoksa başka nedenleri mi var? Konuyla ilgili görüştüğümüz kadınlar programı ve insanların televizyonda evlenmelerini onaylamadıklarını ancak, ‘eğlenmek’ için de bu programları izlediklerini söyledi.

Eğlence için izliyoruz
Televizyon ekranlarında yapılan evlilikleri doğru bulmadığını söyleyen Çiğdem Ağbulak, bu tür programların eğlence için izlendiğini belirtti. Televizyonlardaki evliliklere de inanmayan Ağbulak, kadınların ya da erkeklerin ekranlara çıkarak aile sorunlarını anlatmalarını doğru bulmadığını ifade ediyor.
Evlilik programlarının saçma olduğunu söyleyen Miyaset Çeçen, bu nedenle de bu programları izlemediğini vurguluyor. İnsanların televizyon programlarına çıkarak evlenmelerini doğru bulmayan Çeçen, “Çoluk çocuk, ev işlerinden televizyon izlemeye kalmıyor ki kadın programları izleyeyim” diyor.

İyilik olsun diye evleniyorlar
İnsanların ekranlara çıkarak evlenmesinin saçma olduğunu söyleyenlerden biri de Gülizar Karaca. Bu programlardaki evlilikleri inandırıcı bulmayan Karaca, “Üç gün sonra bakıyorlar hoşuma gitmedi diye. Bırakıp geçip gidiyorlar” diyor. Televizyonda bir kez tanışmakla ya da görmekle insanların birbirini tanıyamayacağına dikkat çeken Karaca ancak buna rağmen eğlence olsun diye ‘evlilik’ programlarını izlediğini de itiraf ediyor. Bu programlarda insanların ‘iyilik olsun’ ya da darda kalanlara yardım etmek için evlendiklerini düşünen Karaca, “Bazen hoşuma gitmediklerinde evlenmeyin diyorum” diye konuşuyor.
‘Siz de televizyonlardaki evlilik programlarını izliyor musunuz sorumuza’; “İzliyorum, izlemez olur muyum?” diye cevap veren Menekşe Yılmaz bu programları onaylamadığını da sözlerine ekliyor. “Evlilik programlarına katılan büyükleri kınıyorum ama küçüklere de evliliği münasip görüyorum” diyen Yılmaz, her şeyin bir yolu yordamı olduğunu kaydediyor.

En çok kızım izliyor!
İki farklı kanalda aynı isimle iki tane evlilik programı olduğunu söyleyen Emine Bilada, evlilik programlarını beğenerek izlediğini anlatıyor. Bu programları kendisinden çok kızının izlediğini belirten Bilada, ancak bu programa katılanları da kınadığını belirterek, “Ben kesinlikle çıkmazdım bu tür programlara” diyor.
Gündüz kuşağında televizyon kanallarında başka program olmadığını belirten 16 yaşındaki Sümeyye Bilada, bu nedenle de bu programları izlemek zorunda kaldıklarını ifade ediyor. İnsanların televizyonda binlerce kişinin önünde evlenmesi doğru bulmayan Sümeyye, kendisinin asla bu tür programlara katılmayacağını söylüyor.

Merak uyandırdığı için izleniyor
Bu tür programların ilginç olduğu ve merak uyandırdığı için izlendiğini anlatan Didem Köse, insanların televizyonlarda evlenmesinin kendisine saçma geldiğini vurguluyor.
Bilgili insanların bu programlara katılmayacağını belirten Köse, katılan insanların ise eğitim durumlarının belli olduğunu ifade etti. Ev kadınlarının ya da çalışmayan gençlerin bu tür programları izlediğini kaydeden Köse, insanların bu programları kaçış noktası olarak gördüğünü de sözlerine ekliyor. Televizyon programlarında tanışıp evlenmeyi internette tanışarak evlenmeye benzeten Köse, “İnsanlar televizyon programlarında tanışıp evleniyor. Aileler ya da çevredekiler tepki göstermiyor. İnternette tanışanlar evlenince herkes tepki gösteriyor, kınıyorlar. Aradaki fark ne” diyor.


Evrensel – 12/10/2008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here