Başak Kültür ve Sanat Vakfı öncülüğünde farklı kültürler sokakta buluşuyor


Başak Kültür ve Sanat Vakfı “Sokakta Buluşan Kültürler” projesi ile İtalya ve Fransa’dan gelen genç sanatçıları İstanbul’un 12 ilçesinde (Eyüp, Sultançiftliği, Sultanbeyli, Beykoz, Ümraniye, Üsküdar, Pendik, Maltepe, Kartal, Tuzla, Kadıköy, Alaşehir’in kenar mahalleri) yaşayan 7-15 yaş arası çocuklarla 4 Haziran -27 Ağustos Tarihleri arasında çeşitli sanat dallarında atölye çalışmaları yapacak. Vakıf sanatı kent merkezlerinden kenar mahallelere ulaştırmayı hedefliyor.

Göç mağduru, yoksul  çocuk ve gençlerin sanatsal yeteneklerinin ortaya çıkartılması, desteklenmesi, geliştirilmesi, kişilik gelişimlerinin önündeki engellerin ortadan kaldırılması, çağdaş değerlerle buluşmalarının sağlanması ve toplumsal uyum konusunda yaşadıkları problemlerin aşılması  amaçlayan Başak Kültür ve Sanat Vakfı, benzer bir çalışmayı 2009 yılının Haziran-Ağustos aylarında İstanbul’un 9 ilçesinde gerçekleştirmiş ve Gezici Sokak Sanat Atölyesi ile 558 çocuğun atölye çalışmalarına katılmalarını sağlamıştı. Bu proje İstanbul ile sınırlı kalmamış, İzmir’in Karabağlar Belediyesi tarafından da model olarak uygulanmıştı.

Eğitimci ve Sanatçılar Sokağa

Kentin varoşlarında yaşadıkları için kent merkezlerinde yoğunlaşan sanatsal çalışmalara katılma olanaklarından yoksun çocuklara ulaşmayı amaçlayan “Sokakta Buluşan Kültürler” bu yıl daha çok çocuğa ulaşmayı hedefliyor.
Vakıf, “Çocukların gülüşlerinin çoğalmasını, yeteneklerinin keşfedilmesini isteyen; çocukların sanata ulaşmasında bizim de payımız olsun diyen”, başta sanatçıları ve sanat kurumlarını, üniversiteleri, eğitimcileri ve eğitim kurumlarını, akademisyenleri, belediyeleri, toplum örgütlerini, basın-yayın kuruluşlarını ve duyarlılık gösteren herkesi sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında bu projede birlikte olmaya davet ediyor.

Hümeyra Tusun Yeğin koordinatörlüğünü yaptığ projede; Elena Lar Rovere (İtalya) ,Jahela Milani (Italya), Luis Gandara (Fransa),Alessandra Mainini (Italya) ,Charlotte Heslouin (Fransa). Gülbahar Dağ (Tiyatro), Mehmet Ceber (Kamera), Sergun Yurtsever (Teknik), Kadriye Kurt (Müzik), ve Sibel Erduman (Fotoğraf) yer alıyor.

Bilgi ve iletişim için: www.basaksanatvakfi.org.tr

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz