Bajar’dan iki klip: Uludere için “Sî û çar heb”, Aleviler için “BenzetME”

107

Bajar, Uludere katliamının ardından gerçekleştirdiği klibin ardından, bu kez Alevi’lere yönelik baskıları ele alan yeni bir klip yaptı. Kardeş Türküler’in solisti Vedat Yıldırım’ın seslendirdiği ezgi, “BenzetME” adını taşıyor.
Vedat Yıldırım, kliple ilgili yaptığı değerlendirmede, “Alevi toplumuna yönelik yüzyıllardır süren ayrımcı politikalar son dönemde tırmanışa geçti. Laik olduğunu iddia eden devlet mekanizması, TBMM gibi bütün Türkiye halkını temsil etmesi gereken merciler Sünni-TÜRK kimliğini memleketimizin çok kültürlü ortamına dayatmak istiyor, asimilasyonu devlet politikası haline getiriyor” dedi.

Bajar, kardeşlik projesi projesi kapsamında güncel konuları ele alan eserler üretiyor. Daha önce Roboski için hazırladığı “Sî û çar heb-otuzdört adet” ardından, projeyi “Ben Aleviyim. Beni kendine benzetME” çalışmasıyla sürdürdü. Klip, internet üzerinden şu adresten dinlenebilir:

Aleviler için hazırlanan klip:

Bajar- BenzetME

Uludere katliamının ardındana hazırlanan klip

Bajar – Uludere Sî û Çar ‘heb’ (Otuzdört ‘adet’)

Grubun Solisti Vedat Yıldırım, Sî û Çar ‘heb’ çalışması sonrasında Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada; Siyasal ve gündeme dair konuları hızla işlemenin, sanatsal üretimi de daha dinamik hale getireceği düşüncesiyle hareket ettiğini, bunun hem üretimi sıcak hale getireceğini, hem de aynı zamanda olaylar karşısındaki tavrı belirleyeceğini dile getiriyor. Böylelikle o olaya müdahil olmuş olursunuz. “Bizimi amacımız da Roboski’ye müdahil olmaktı.” diyor.
Sanatçıların barış ortamına en büyük katkısının, ürünleri olduğu düşüncesiyle hareket eden grup, bu refleksin gelişmesi düşüncesinde. Vedat Yıldırım bu konu hakkında “İmzacılıktan çıkarak, tavır konulacak konular hakkındaki refleksi, çalışmalarımızla gösterebilmek lazım. İmza muhalifliği yetmiyor” diye ekliyor.
Bajar, Sî û çar ‘heb’ için epey meşakkatli bir çalışma yapmış aslında. Klip, Encü ailesinden ölenlerin fotoğraflarından oluşuyor. Bunun yanı sıra heron görüntüleri ve Bahman Ghobadi’nin Sarhoş Atlar Zamanı filminden de görüntüler var. Bunların da ötesinde Bajar, en başta Roboski’nin unutulmaması için yapmış bu çalışmayı. Tarihe not düşmek, unutturmamak için…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz