Santur’un sözü: Sedat Anar ilk albümü “Belagat” ile cafrande.org’ta

Şanlıurfa / Halfeti doğumlu olan Sedat Anar, müzik hayatına ilkokul öğretmeninin tavsiyesiyle bağlama çalarak başladı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Tarih bölümünü kazandı ve Ankara’ya yerleşti.
Santuru öğrenmek için belirli aralıklarla İran’a gidip gelen sanatçı, Navid Pirmohammedi ve Cavid Mousapour’dan santur, Arash Ruygardan erbane(daf) dersi aldı. Birçok tiyatro oyununa, belgesel ve kısa filme ve albüme santuruyla eşlik eden müzisyen Türkiyede ve yurt dışında birçok festivalde katıldı. 2013′ te ahenk müzik etiketiyle Belagat adlı ilk albümünü çıkartı. 10 eserden oluşan albümden 8’i Sedat Anar ait. Diğer iki eserlerden birisi çok eski bir Soranice İran halk şarkısı, diğeri ise söz ve müziği Kemal Dinçe ait bir deyiş.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Belagat
Sedat Anarın Belagat adlı albümü İran’a ait 1500 yıllık bir geçmişi olan Santur ile Anadolu, Hint ve İran motiflerine yönelik bir yolculuk bu uzun yolculukta Tuncay Korkmaz mızıkasıyla eşlik ediyor.. Bazı parçalarda da santura; erbane (def),zarp,davul,bas gitar ve elektronikler altyapılar da eşlik ediyor.

Albüm İçeriği
1. Zâr ü Efgân
2. Butimar
3. Zelal ve Aşk
4. Aşk Şerbeti
5. Bulutlar
6. Baran Barane
7. Biçare
8. Belâgat
9. Şaşkın Peyrev
10. Selen

“Santur’un sözü: Sedat Anar ilk albümü “Belagat” ile cafrande.org’ta” üzerine bir yorum

  1. Bu Albümlerin yorumu harika ve mistik.Doyurucu ve dinlendirici.Tüm emekleriniz için teşekür ederim.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Edip Cansever’den Mektup: Biz bir şeyi güzel bulduk mu kendimize saklarız

Kapat