Azerbaycanın başarılı sanatçılarından biri; Brilliant Dadaşova ve şarkıları


Brilliant Dadaşova, 1959 Bakü doğumlu olan sanatçı altı çocuklu bir ailede doğdu. Keman çalan annesinden etkilenerek müziğe ilgi duyan sanatçı, annesini 1964’de trafik kazasında kaybetti.
1985’de, Moskova’da Uluslararası Gençlik Festivali’nde ilk olarak sahneye çıktı. İki yıl sonra, Sovyetler Birliği cumhuriyetlerini kapsayan Müzik Yarışmasını kazandı.
1990’da, Azerbaycan Ulusal Kültür ve Sanat Enstitüsü’nden mezun olup ülkenin başarılı kadın sanatçıları arasında yerini aldı. Uluslararası üne sahip sayılı Azeri sanatçılardan olup, ABD, Almanya, Avusturya, İngiltere, İsveç, Kanada, Rusya ve Türkiye’de konserler verdi.

1995’de Züleyha adlı parçası Rusya’da en çok dinlenen 10 parça arasına girmeyi başardı. 1999’da, Bakü belediye meclisine seçildi. 2001’den 2006’ya Azerbaycan Space TV kanalında, “Dünyayı güzellik kurtaracak” adlı kendi söyleşi yayını sundu.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Deniz Gezmiş anlatıyor; Bir burjuva, Beethoven’in Yedinci Senfonisi’ni, inanki, bir devrimci kadar anlayamaz’

Yalnızsın. Gemerek’in dışında bir benzin istasyonunun arkası. Yerler ıslak. Çamur. Zifiri bir karanlık. Bir yamaçtasın orada. Yalnızca jandarmaların attıkları mermilerin...

Kapat