Arjantin’in sesi Mersedes Sosa, sevilen şarkılarıyla cafrande.org’ta


Mercedes Sosa (Rosa), birçok halkçı sanatçı gibi yoksul bir ailenin çocuğu olarak  1935 yılında  Arjantin’de doğdu. 15 yaşında katıldığı ses yarışması ile radyoya girdi. ‘Halkın sesi’ olarak baskıcı rejimlere karşı çıktı. Askeri cunta döneminde 1979’da La Plata’da verdiği konser sırasında gözaltına alınarak şarkı söylemesi yasaklandı.

Aynı zamanda sıkı bir komünist olan Mersedes Rosa, Avrupa’ya giderek önce Paris’e, sonra Madrid’e yerleşti. Sanatçı, ancak 1982 yılının Ocak ayında konser vermek için ülkesine dönebildi.

……….
Hayatında 40’dan fazla albüm çıkaran “La Negra” Sosa, 60’lı yıllarda sanat hayatına atıldı ve 70’lerde bazı filmlerde oynadı. 1999 yılında Premio Luigi Tenco yılın sanatçısı ödülünü aldı.

Sesiyle kitlelerin kalbini fetheden 74 yaşındaki  Mersedes Sosa 18 Eylül’de Buenos Aires’te kaldırıldığı hastanede 05.10.2009 tarihinde yaşamını yitirdi.

 

“Arjantin’in sesi Mersedes Sosa, sevilen şarkılarıyla cafrande.org’ta” üzerine 2 yorum

  1. harika bir site yapmışsınız emeginize cok teşekkürler ederim.

  2. emeginize sağlık… cocuklar gibi sevindim bu siteyi bulduğumda…

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Kitle İletişim Araştırmalarında Medya-İktidar İlişkilerinin Tarihsel Gelişimi*

Kitle iletişimi araştırmalarının incelendiği üç dönemden ilki, 1910’larda başlayıp 1940’a kadar süren evredir; bu evrede, kitle toplumunun ortaya çıkması, I.Dünya...

Kapat