Geleneksel Küba Müzikleri – Cuba Tradicional

Küba geleneksel halk müziğinde önemli bir ağırlığı olan Son, 19. yüzyılın ikinci yarısında Küba’nın Oriente bölgesinde ortaya çıkmış bir müzik türüdür. Afrika tartımları, Yoruba kökenli vurgulu çalgıları ile İspanyol şarkılarının özelliklerini, gitarını kaynaştıran Son, ayrıca Salsa müzik türünün de en önemli bileşenlerinden biridir.

[youlist search=”Cuba Tradicional” width=”482″ height=”300″]
Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.
Afrika kökenli “changuí” müziğinden gelen Son, Afrika’dan getirilen kölelerle birlikte Küba’ya geldi ve kuşaktan kuşağa geçti. Afrika’lıların Havana’ya taşınmalarıyla işçi sınıfı arasında yaygınlaştı. Zamanla rumba, santeria, decima, guajira gibi İspanyol müzik türleri ile kaynaşan son, 1920’lerde Küba toplumunun bütün katmanlarının en sevilen müziği oldu. Kendisi de Afrika’lı ile İspanyol karışımı olan Küba toplumu için “ulusal müziğe” dönüştü. Özellikle Birinci Dünya Savaşından sonra Havana’ya gelen gezginlerin etkisiyle Havana gece kulüplerinde yaygınlaşan son, buradan yeryüzünün birçok ülkesine yayıldı. En yaygın olduğu yerler Orta, Güney Amerika ile ABD ‘dır.

Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında ada devleti olan Küba, Florida’nın güneyinde yer almaktadır. Fidel Castro’nun yakın zamana kadar yönettiği, kurucuları arasında ünlü devrimci Che Guevara’nın da olduğu ülke Amerikan dolarını döviz olarak kabul etmez.  IMF’ye borcu olmayan nadir ülkelerden biridir. Yönetim şekli sosyalizim olan ülkenin eğitim Sağlık vb.  birçok  kamu hizmeti ücretsizdir.

Küba kültürü köken bakımından İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşır. Amerika Birleşik Devletleri ile olan tarihi bağları nedeniyle Kuzey Amerika sporları halk arasında yoğun ilgi görmektedir. Başta beyzbol olmak üzere basketbol, voleybol, atletizm ve boks; Küba’da yaygın olarak oynanan ve uluslararası müsabakalarda başarılı olunan sporlardandır.

Küba mutfağı, genel olarak İspanyol-Karayip karışımıdır. Domuz eti, deniz mahsulleri, mısır ve siyah fasulye çok tüketilir.

Küba edebiyatının özellikle şiir alanında zengin ve nitelikli bir mirası vardır. 19. yüzyılda yaşamış şair Jose Marti ile 20. yüzyılda yaşamış olan Nicolás Guillén önemli Kübalı edebiyatçılardandır. Ünlü şarkı Guantanamera, Küba’nın devrimci kahramanı Jose Marti’nin eseridir. Aynı zamanda Bolivya ordusuna ve Che’ye yazılan ünlü Soldatido Boliviano (Bolivyalı Küçük asker) şarkısı da Nicholas Guillen’indir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz