Alexander, John White ( 1856 Pensilvanya – 1915 )

Amerikalı sembolist ressam.

Alexander’ın sanatsal çizgisi, Amerikan sanatında, özellikle de plastik sanatlarda biçim ve estetik sorununun; madde-özne ilişkisinin, evrensel değerlere atıfta bulunan gerçekçilik ile çoğu kez yerel düzlemde anlam kazanan ifadecilik zemininde tartışıldığı bir dönemde olgunlaşıp gelişti. New York’da bulunduğu erken dönemlerinde çizgiye ilgi duydu ve Harper Kardeşler için kitap ressamlığı yaptı.

1877′de Avrupa’ya gitti. Bir süre Paris’te kaldı. Münih Royal Akademi’ye üye olduktan sonra Frank Duvenic ve çevresindeki sanatçılarla birleşerek çalışmalar yaptı.

Bavaria,Venedik ve Floransa’ya seyahat ettikten sonra 1881′de New York’a döndü. Kariyerini portre ressamı olarak sürdürdü. 1891′de tekrar Paris’e gitti. Sergileriyle, her yıl düzenlenen salonlara ve Society of Sculptors gibi bir çok uluslararası sanat organizasyonuna katıldı veya onların yöneticisi oldu.1901′de Amerika’ya geri döndüğünde büyük bir ilgiyle karşılandı.1909′a dek National Academy of Design’ın başkanlığını yaptı. 1915′de öldü.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz