Ahmet Kaya anısına 20 sanatçıdan 20 şarkı ‘Dinle Sevgili Ülkem’ albümü

Ahmet Kaya
20 sanatçının Ahmet Kaya şarkıları söylediği ve sanatçının ölümünün 2. yılı anısına çıkardıkları ‘Dinle Sevgili Ülkem’ adlı Albümde Nazan Öncel, Suavi, Agire Jiyan, Şükriye Tutkun, Selda Bağcan, Yavuz Bingöl, Yılmaz ve Deniz Erdoğan, Banu, Feridun Düzağaç, Niran Ünsal, Servet Kocakaya, Naşide Göktürk, Kardeş Türküler, Haluk Levent, Kıvırcık Ali, Melike Demirağ, Murat Hasarı, Onur Akın ve Sümer Ezgü Ahmet Kaya’nın şarkılarını yorumluyor.

Albüm 2 CD ve Kaset olarak çıkmıştı. Sanatçının eşi ve projelerin ardındaki isim Gülten Kaya, Ahmet Kaya ve şarkılarına uygulanan fiili ambargodan yola çıktıklarını söylüyor.

ALBÜME SES VERENLER
Albümde Agire Jiyan grubu (Başım Belada), Banu (Ağlama Bebeğim), Feridun Düzağaç (Beni Vur), Haluk Levent (İçimde Ölen Biri Var), Kardeş Türküler Grubu (Mavinin Türküsü), Kıvırcık Ali (Nededen Bileceksiniz), Melike Demirağ (Yakamoz), Murat Hasarı (Arka Mahalle), Naşide Göktürk (Adı Bahtiyar), Nazan Öncel (Mahur), Niran Ünsal (Giderim), Onur Akın (Lili Marlen Türküsü), Selda Bağcan (Beni Bul), Servet Kocakaya (Veda Havası), Suavi (Üşür Ölüm Bile), Sümer Ezgü (Hani Benim Gençliğim), Şükriye Tutkun (Güzel Günler), Yavuz Bingöl (Ayrılığın Hediyesi), Yılmaz ve Deniz Erdoğan kardeşler (Birazdan Kudurur Deniz) emek verdi. “Öyle Bir Yerdeyim ki” adlı şarkıda ise bir grup sanatçı Ahmet Kaya’nın sesine düet yapıyor. Gülten Kaya, Evrensel Gazetesine verdiği röportajda “bu albümde yeralmayı başlangıcından itibaren çok arzulayan sanatçı arkadaşlarımız” olarak tanımladığı sanatçılardan Sezen Aksu’nun programının yoğunluğundan ötürü, Nükhet Duru ve Zerrin Özer’in ise firmalarıyla yaşadıkları sorunlardan ötürü bu proje içinde yeralamadıklarını söylüyor.AHMET KAYA’NIN MÜZİKAL YAŞAMI
Ahmet Kaya 1958’de Malatya’da doğdu. Siyasi görüşleri nedeniyle 1980-82 yılları arasında cezaevinde kaldı. 1984 yılında başladığı müzik kariyerinde sırasıyla ‘Acılara Tutunmak’, ‘Şafak Türküsü’, ‘An Gelir’ ve ‘Yorgun Demokrat’ isimli albümlerini Taç Plak’tan yayımladı. İlk albümüyle beklediği başarıyı yakalayamayn sanatçı, ‘Şafak Türküsü’ isimli albümüyle satış rekorları kırdı. Bu albümle aynı adı taşıyan türküsüyle milyonların gönlünde taht kuran Ahmet Kaya, profesyonel müzik kariyerinde toplam dört farklı plak şirketiyle çalıştı.
‘Şafak Türküsü’nden sonra albüm satış rakamları giderek artan sanatçı, Taç Plak’tan sonra Barış Plakçılık’a geçti. 1987’de Barış Plak’a geçen Kaya, bu plak şirketinden, ‘Başkaldırıyorum’, ‘İyimser Bir Gül’, ‘Sevgi Duvarı’ ve ‘Başım Belada’ albümlerini piyasaya sürdü. Kaya daha sonra Tempa’dan ‘Dokunma Yanarsın’ isimli kaydını yayımladı. Doksanlı yıllarda daha büyük bir şirket olan Raks’a geçen sanatçı, bu plak şirketinden de sırasıyla ‘Şarkılarım Dağlara’, ‘Beni Bul’, ‘Dosta Düşmana Karşı’ ve ‘Yakamoz’ albümlerini yayımladı.
1980’lerde ‘Saçlarına yıldız düşmüş, koparma anne’ sözleriyle ünlü Şafak Türküsü şarkısıyla patlama yapan Kaya’nın kariyerinin doksanlar diliminde ‘Ağladıkça’ isimli türkünün büyük bir yeri var. Ara Dinkjian’ın bestelediği bu türkü, sanatçıya milyonlarca hayran kazandırdı. Kaya, son olarak Gazeteciler Derneği’nde yaptığı konuşmada “Kürtçe bir klip çekmek istiyorum ve bunu yayımlayacak bir televizyon kanalı arıyorum” demiş ve bu sözler onu DGM’ye kadar götürmüştü.Kürtçe şarkıların gündeme girmesinde bir anlamda ekol oldu Ahmet Kaya. Özellikle de AB uyum yasaları ardından Kürtçe söylemenin ‘suç’ olmaktan çıktığı bugünlerde sanatçılar Kürtçe söylüyor, ekranlardan Kürtçe şarkılar duyuluyor artık. (ntvmsnbc)

11 Responses to Ahmet Kaya anısına 20 sanatçıdan 20 şarkı ‘Dinle Sevgili Ülkem’ albümü

  1. Ahmet Kaya Hayranı dedi ki:

    Ahmet Kaya zamanında özgürlük adına konuşanları alıp bir yerlere tıkıyorlar demişti.
    Ama onlar bunu da anlamadılar.Ahmet Kaya’ya çatal fırlatanların hallerini görüyoruz acınacak durumdalar.
    Ne yazık ki artık olan oldu onlar bunu anlamadılar Ahmet Kaya barışdan , kardeşlikten bahsedikce hakkında şerefsiz gibi şeyler söylüyorlar . Umarım pişman olmuşalardırlar onların cezalarını adalet vermedi onların cezalarını Ahmet Kaya’ da vermedi ama onların cezalarını ALLAH verecek …Kısacası onları ALLAH’A havale ediyorum. Bu saatten sonra yapabilecek bir şey yok mekanı CENNET olsun.Ahmet Kaya ailesine selamlar .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Linkleri |  kore dizileri  |  pdf kitap indir