Ahmet Kaya’nın sevilen şarkı ve türkülerini online dinle

Ahmet Kaya (Malatya, 28 Ekim 1958 – Paris, 16 Kasım 2000) 1980 ve 1990’larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle popüler olmuş, eserlerinin etkisi günümüzde de devam eden özgün (protest) müzik sanatçısıdır.

5 çocuklu bir işçi ailesinin en küçük üyesi olan Ahmet Kaya ilkokulu Malatya’da okudu ve müzikle ilk defa 9 yaşlarında tanıştı. Boş zamanlarında müzikle ilgilenen Ahmet Kaya, ailesinin İstanbul’a göç etmesiyle ortaöğretimden sonra bu işi profesyonelliğe dökmeye karar verdi. Uzun uğraşlar sonucu çıkardığı Ağlama Bebeğim albümünün sansürden geçmesinin gazetelere yansıması, eserin duyulmasını sağladı; bu onun için iyi bir fırsattı ve ilk albümünde büyük bir beğeni topladı.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

İlk  büyük patlaması ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan albüm, 1985 yılında yapılıp 1986’da piyasaya çıkan Şafak Türküsü oldu. Bu albümde aranjör Oğuz Abadan’la çalıştı.

1990’lara değin özgün çizgisinden ayrılmadı ve başı sürekli derde girdi. 1990’larda da çizgisini korumaya gayret etse de, albümlerinde piyasaya yönelik çalışmalara da yer verdi. Her albümü ayrı bir patlama yapmış, özellikle Şarkılarım Dağlara albümü basılan 2.800.000 bandrolle rekor kırmıştır. 1990’ların sonuna değin çıkardığı albümler hep listebaşı oldu. 10 Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneği’nin düzenlediği ödül töreninde yeni albümüne Kürtçe şarkı koyduğunu ve bu şarkıya çekeceği klip için bir kanal aradığını açıklaması. Aldığı ödülü insan hakları adına, cumartesi anneleri adına alıyorum” demesi üzerine törene davetli bulunanların verdiği tepki üzerine, ödül törenini terk etmek zorunda kaldı. Bu olayın hemen sonrasında Ahmet Kaya’nın 1993 yılında Berlin’de bir dernek gecesinde verdiği konsere ilişkin fotoğrafların Hürriyet gazetesi tarafından provoke edici şekilde yayınlanması üzerine “Örgüte yardım ve yataklık yaptığı ve halkı ırk farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddiasıyla hakkında İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde toplam 10.5 yıl ağır hapis istemiyle iki ayrı dava açıldı. Haziran 1999’da Türkiye’den ayrıldı. Yargılamaların sonucunda toplam 3 yıl 9 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı, ancak yurtdışında olduğundan hapse girmedi. Bu arada Ordu Valiliği Kaya’nın kasetlerinin kentte satılmasını ve bulundurulmasını yasakladı. Hapis cezası ve tepkiler üzerine Fransa’ya yerleşti.

Almanya’da düzenlenen bir konserde ‘‘Arabamı şerefsizlerin memleketinde bıraktım’’ dediği iddia edildiği için hakkında DGM tarafından bir kez daha soruşturma başlatıldı. Ahmet Kaya yaptığı açıklamada hakkındaki iddiaları “Ülkeyi bölmek için değil, birleştirmek için vardık. Bunu anlamakta güçlük çektiler. Benim ülkede yaşayan 64 milyon insana şerefsiz dediğimi söylediler. Ben hiçbir halka, halklara asla şerefsiz lafını kullanmadım. Ben sadece Kürt kimliğimden beni linç etmek isteyen namussuzlara ve haysiyetsizlere burda birkez daha şerefsiz diyorum. Burda hiçbir zaman Ahmet Kaya 64 milyon insana şerefsiz dediği gibi speratif laflarla benim etrafımda toplamaya ve yıllandandır dostluk ettigim Türk halkını bana düşman etmeye çalışıyorlar, Türk halkını bana değil Türk halkını Kürtlere düşman etmek istiyorlar. Ben onların, o medyaların o üzerimde oynadıkları oyunların farkındayım bunlar soğuk savaş stratejileri. Onların o kirli savaş strajilerini bozarım, daha öncede bozdum, gene bozarım yine de bozacağım.” diyerek yalanladı. Babası Kürt annesi Türk olan Ahmet Kaya, 2000 yılında Paris’te bir kalp krizi sonucu öldü.

etiketler: ahmet kaya video, ahmet kaya şarkıları, ahmet kaya dinle, ahmet kaya kafama sıkar giderim, ahmet kaya mp3, ahmet kaya bahtiyar,ahmet kaya kum gibi, ahmet kaya giderim

Ahmet Kaya’nın sevilen şarkı ve türkülerini online dinle” üzerine 37 yorum

 1. ahmet kaya sni cok seviyorum keske hayata olsaydn ne güzel olurdu sni hic bir zaman unutnuycağız hep kalpimizde yasatacagız sadece snin sarkılarını dinliyorm kimsenin degil onlar sna haksızlık yaptı sadece sna değil biz kürtler icinde sni seviyorum ahmet kaya

 2. birdaha gelmez böyle adam dünyaya onun şakılarıyla güldük agladık hüzünlerimizi onunla paylaştık ASİ MARDİNLİ

 3. evet o ölmedi hep içimizdedir biz onu içimizden seçerek çıkardık her albumde milyonlar satarak onu yep birinci yaptık evet o halkın sesiydi ve hiç unutulmuyacak ama hiç bir mukemel insan için insan da nesöyluye bilirki kelimeler yetersiz kalıyo o muhteşem sese ruhun şat olsun

 4. ahmet kayayı bugüne kadar dinlememişim onun üstüne baba yok profil resmim

 5. ahmet kaya’yı sonsuza denk unutmayacağız eğer unutturmaya çalışan olursa bizde onu unuttururuz…

 6. Yurtdışında yaşıyorum. Bugün birdenbire bir türkü dolandı dilime.
  Buradan onu dinledim ve ağladım. Yıllar sonra insanlığımı hatırladım.

  Türkülerle yaşamak ve ölümsüz olmak budur.
  Sen ölmedin.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
“Hiç önemli değil” Dedi Kral – Eduardo Galeano
Kapat