10 Fotoğrafla Aydın Büyüktaş’ın “İstanbulception” Çalışmaları

istanbulceptionAydın Büyüktaş Flatland/Düzülke isimli sergisinde, yaşadığımız çevrede çoğu zaman dikkatimizi çekmeyen; fakat görsel belleğimizi oluşturan mekanları kuş bakışı görüntüleyip, dönüştürerek onlara farklı boyutlar kazandırıyor.

Gerçekliğin sadece algıladıklarımızla sınırlı olamayacağını vurgulayan sergi, izleyiciyi farklı boyutlar ve farklı bakış açıları üzerinde düşünmeye çağırıyor. Yaşadığımız gündelik mekanları sorgulatma kaygısıyla fotoğrafta manipülasyondan kaçınarak, algıda manipülasyonlarla var olanı farklı göstermeyi mesele edinen Büyüktaş, bu düşünceden hareketle fotoğrafların çekim aşaması öncesi sanal fotoğraf makineleriyle çekim noktalarını, eğim, açı ve birleşim noktalarını aylar süren titiz bir çalışmayla en ince detayına kadar planlamış oluyor.


İstanbul’u yaşadığı şehir olduğu için seçtiğini belirten Aydın Büyüktaş, Sultanahmet Meydanı, Galata Köprüsü, Yeni Cami gibi şehrin görsel hafızasını oluşturan mekânları kullanıyor.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Şiir Adamı Rahatsız Etmeli – Cemal Süreya

Andre Gide günlüğünde sanat baskıdan doğar, der. Ben, günümüz şiiri için daha da ileri giderek şiir ayni zamanda kendine birtakım...

Kapat