Ulasalcıların sesi Kanaltürk televizyonunu muhafazakarlar satın aldı

22


Hükümete karşı yürüttüğü muhalefetle gündeme gelen Tuncay Özkan’ın sahibi olduğu Kanaltürk’ü, hükümete yakınlığıyla bilinen Bugün gazetesinin sahibi Akın İpek aldı. Akın İpek ulusalcıların sesi konumunda olan Kanaltürk’ü satın alması, “bizkaçbinkişiyiz” gibi kampanyaları başlatan bu kesimin kendi kanalına bile sahip çıkamayarak Akp’ye yakınlığıyla bilinen kişilere satması ulusalcı cenahın siyasi duruşu ve durumunu ibretle gözler önüne serdi.

Yap işlet devret, sahi siz kaç bin kişisiniz?

Öte taraftan Bizkaçkişiyiz sitesine tepki mailleri yağıyor. Site üyelerinden bazıları Tuncay Özkan’na, ‘milletten topladığın paraları millete dağıtacak mısın?’ diye soruyor. Bazıları ise ‘Bizkaçkişiyiz.com’ a ağza alınmayacak ağır eleştirilerde bulunuyor. Üye olmak için aidat ödenmesi gereken sitenin ana sayfasında yer alan duyuru ise şaka gibi; “Kanaltürk Koza Grubu’na Satılmıştır. Yeni Kanal Yoldadır. Durmak Yok, Duran Düşer, Yarını Kurtarmak İçin Yobazlarla Mücadaleye Devam. Bkk Ve Tuncay Özkan Hiç Durmadan Yobazların Üzerine Gidecek. Yeni Bir Dünya Yeni Kanal Açacağız Orada Yerimizi Alacağız” vs.

Akın İpek’in sahibi olduğu Koza Davetiye Mağaza İşletmeleri ve İhracat A.Ş. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na yaptığı açıklamada ise; iştiraki ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş’nin Kanaltürk TV, Kanaltürk Radyo ve “www.kanalturk.com.tr” internet sitesinin sahibi Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri A.Ş’nin yüzde 99.04 oranındaki hissesini satın aldığını belirtti.

Akın İpek ‘Kanaltürk için ne kadar ödediniz?’ sorusuna ‘Onu, konuyla ilgili çalışmalar yapan arkadaşlar en kısa süre içinde açıklayacaklar. Aksi takdirde Sermaye Piyasası Yasası’nı ihlal etmiş oluruz’ yanıtını verdi. İpek, yayın politikasının değişip değişmeyeceğine ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı: ‘Kanaltürk bugünkü dinamik yapısını koruyacak. Biliyorsunuz bugün yolsuzluklarla mücadeleyi öne alan bir yayın politikası var. O politika devam edecek, değişmeyecek. Mali açıdan daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecek.’

‘Tuncay Beyle çalışırız’

Kanaltürk’ün yeni patronu Akın İpek ‘Tuncay Özkan, yeni dönemde kanalda çalışmaya devam edecek mi?’ sorusuyla ilgili olarak ise ‘Biz kendisinin Kanaltürk’de kalmasını isteriz. Tuncay Beyle çalışırız. Ancak bu konuyu kendisiyle görüşme imkanı bulamadık. Kanaltürk’ün satın alınmasıyla ilgili görüşmelerimiz de çok hızlı gelişti ve çok kısa süre içinde sonuçlandı’ dedi.

1 Yorum

 1. Kanaltürk’te ilk operasyon
  14 Mayıs 2008 Çarşamba 10:01

  Koza İpek Grubu, satın aldığı Kanaltürk’te ilk iş olarak internet sitesini yayına kapattı. Yönetim, sitenin içeriğini yayından kaldırdı. Bugün yapılan devir teslimin ardından binaya gelen Kanaltürk’ün yeni sahibi Akın İpek, kanala ilişkin bilgi aldı.

  İpek’in ziyaretinin ardından, kanalın internet sitesi içeriği yayından kaldırıldı. Sitede, Akın İpek, Fethullah Gülen ve Tuncay Özkan ile arkadaşlarına yönelik eleştiriler yer alıyordu. Site okuyucuları, kanalın İpek Grubu’na satılmasına tepki gösteriyordu.

  İpek Matbaacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş, Kanaltürk’ün, tüm borçlar dahil 30 milyon dolara devir ve satın alındığını açıkladı.

  İpek Matbaacılık’tan İMKB’ye gönderilen açıklamada, bazı basın organlarında çıkan haberlere istinaden 12 Mayıs 2008 tarihli özel durum açıklamasına ek olarak açıklama yapma gereğinin hasıl olduğu kaydedildi.

  Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

  “Bağlı ortaklığımız ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş tarafından Kanaltürk TV, Kanaltürk Radyo ve Internet sitesini bünyesinde bulunduran yayın grubuna ait, Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri A.Ş’nin yüzde 99,99 hisselerine tekabül eden payların tümü ve bu şirketin sahibi olduğu Yaşam Haber Ajansı Ticaret Limited Şirketi, Rektur Reklam Pazarlama Limited Şirketi ve Gökcan Prodüksiyon ve Ticaret A.Ş şirketlerinin tüm mal varlıkları, televizyon ve radyo yayın lisansları ve marka hakları da dahil olmak üzere, toplam 30 milyon dolar bedelle devir ve satın alınmıştır.

  Yukarıda adı geçen şirketlerin tahakkuk etmiş vergi ve SSK borçları ile birlikte, personel ve diğer piyasa borçları satın alma bedeline dahil olup tüm borçlar bu bedelden karşılanacaktır.”

  Tuncay Özkan Kanaltürk’ü Bugün Gazetesi’ne sattı. AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Koza Grubuna yaplan satışa eleştirenlere ise “Bize sahip çıkmadılar. Bir sosyal demokrat kanalı almaya geldi de vermedim” dedi. Özkan’ın bu sözlerinin ardından Kanaltürk’e maddi destekte bulunan CHP’nin Genel Başkanı Baykal’ın ne diyeceği merakla bekleniyordu. Baykal nihayet konuştu ve Özkan’a “Başarısızlığını CHP’ye mal etme” dedi…

  SATIŞI BİZE HABER VERMEDİLER

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Tuncay Özkan’ın sosyal demokratların kendisine sahip çıkmadığı için Kanaltürk’ü Koza grubuna sattığı yönündeki eleştirilerine sert yanıt verdi.

  Partisinin dünkü Merkez Yönetim Kurulu toplantısında Baykal, Kanaltürk’ün ayakta kalması için iş yaptırdıklarını itiraf etti. Özkan’ın kendi başarısızlığını CHP’ye mal etmeye çalıştığını ileri süren Baykal, şunları söyledi: “CHP olarak böyle bir kanalın kurulmasından memnun olduk. Yaşamasını istedik. Kanala iş de yaptırdık ve parasını da ödedik. İsterdik ki muhalif kanal olarak kalsın. Satış konusunda kanalın yöneticileri bize haber vermediler. Bu noktada ‘CHP sahip çıkmadı’ iddiaları haksız bir suçlama. Kimse kendi başarısızlığını CHP’ye fatura etmesin.”

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz