Türkiye’nin En Büyük Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler ve Online Fotoğraf Sergisi

0

Ara Güler ünlü Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı fotoğraf sanatçısı ve foto-muhabirdir. Ara Güler, 1928′de İstanbul’da doğdu. Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisidir.

Gazetecilik yaşamına 1950′de Yeni İstanbul gazetesinde başladı. 1956′da Time-Life, 1958′de Paris Match ve Stern dergilerinin yakındoğu foto muhabirliğini üstlendi. Aynı dönemde Magnum Ajansı’na katıldı. 1961′de İngiltere’de yayımlanan British Journal of Photography Year Book, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. 1962′de Almanya’da Master of Leica unvanını kazandı. Dünyanın dört bir yanında yüzlerce sergi açtı. Yaşamını zor koşullarda sürdüren işçiler, balıkçılar, hamallar ile beraber Bertrand Russell’dan Winston Churchill’e, Arnold Toynbee’den Picasso’ya, Salvador Dali’ye kadar birçok ünlü kişinin fotoğrafını çekti. Bir çok ünlü ile röportajlar yaptı.

1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. 1961’de askerlik görevini tamamladı ve Hayat Dergisi’nde fotograf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajans’ına katıldı ve İngiltere’de yayımlanan Photography Annual antalojisi onu dünyanın en iyi yedi fotografcısından biri olarak tanımladı. Yine o yılda ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotografcıları Derneği) -Türkiye’den tek-  üye olarak kabul edildi.

1962’de Almanya’da çok az fotoğrafcıya verilen Master of Leicaünvan’ını kazandı. İsviçre’de çıkan Camera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı. 1964’de Mariana Noris’in ABD’de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotografları kullanıldı. 1967’de Japonya’da çıkan Photography of the World anttolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotografı yayınlandı. 1967’de Kanada’da açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968’de New York Modern Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen Renkli Fotografın On Ustası adlı sergide aynı yıl Almanya’da, Köln’de Fotokina Fuarı’nda yapıtları sergilendi. 1970’de Türkei adında fotograf albümü Almanya’da yayımlandı.

Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotografları ABD’de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre’de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı. 1971’de Lord Kinross’un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotograflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso’nun 90.yaşünü için yayınlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için Picasso’nun foto-röportajını yaptı.

1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalındaki Birincilik ödülü’nü aldı. 1980’de fotograflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotograflar adlı kitabında basıldı. 1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabı’nı fotografladı. Aynı kitap 1987’de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı. 1989’da Ara Güler’in Sinemacıları kitabı basıldı. 1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaclı) The Sixth Continent adlı kitabını fotoğrafladı.

Bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. Bu arada İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi bir çok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir. En ünlüsü fotografcılara poz vermeyen Picasso Roportajı’dır.

Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotografları 1992’de Fransa’da, ABD ve İngiltere’de Sinan, Architect of Soliman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur’da Turkish Style başlığıyla, Fransa’da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994’de Eski İstanbul Anıları, 1995’de Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü, fotograf kitapları yayımlandı. Ara Güler’in fotografları Paris Ulusal Kitaplık’ta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi’nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda bulunmaktadır. Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum’da fotografları sergilenmektedir. Ara Güler, Türk fotografının ustalarından birisi olarak dünya fotograf tarihinde de seçkin bir yere sahiptir. Belgeci bir fotograf biçiminin ustası olması ona ün kazandırmıştır.

Kitapları

Babil’den Sonra Yaşayacağız Aras Yayınları, İstanbul, 1996
Yüzlerinde Yeryüzü Ana Yayıncılık, İstanbul, 1995
Yitirilmiş Renkler Dünya Şirketler Grubu, İstanbul, 1995
Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun Ana Yayıncılık, 1994
Eski İstanbul Anıları Dünya Şirketler Grubu, İstanbul, 1994
Yitirilmiş İstanbul Anıları Dünya Şirketler Grubu, İstanbul, 1994
Sinan, Architect of Soliman the Magnificent Metin : John Freely & Stephanos Yerasimos, Thames & Hudson, Londra ve New York, Ed. Arthaud, Paris, 1992
Living in Turkey Metin : Stephanos Yerasimos, Thames & Hudson, Londra vw New York, 1992
Demeures Ottomans de Turquie Metin : Stephanos Yerasimos, Archipelago Press, Singapur, 1992
The Sixth Continent Metin : Halkarnas Balıkçısı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Kültür Dairesi, Ankara, 1991
Ara Güler’in Sinamacıları Hil Yayınları, İstanbul, 1989
Bedri Rahmi Metin : Prof. Abdullah Kuran, Institute of Turkish Studies, Washington D.C. 1987
Fikret Mualla Metin : Turan Erol, Cem Yayınları, İstanbul, 1984
Fotograflar Milliyet Yayınları, İstanbul, 1980
Harems Chene & Hudson, Londra, 1976
Yaratıcı Amerikalılar Amerikan Haberler Merkezi, 1975
Hagia Sophia Metin : Lord Kinross, Newsweek Books, New York, 1972
Turkei Terra Magica, Münih, 1970
Topkapı Sarayı – Sultan Portreleri Doğan Kardeşler Yayınlarıİstanbul 1967
Young Turkey Metin: Mariana Noris, Mead & Company, New York, 1964
Öster om Eufrat (Fırat’ın Ötesi) Tidens Förlag İsveç, 1960

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz