Samime Sanay, Sevilen Şarkılarıyla Cafrande.org’ta


1946 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Sosyal Hizmetler Akademisi ve Eğitim Fakültesini bitirdi. Eğitim sosyolojisinde mastırını tamamladı. AÜ DTCF’nin Pedagoji Bölümünü bitirdi. Kısa bir süre sosyoloji hocalığı yaptı. İlk albümünü 1977 yılında Tam Plakçılıktan çıkardı. Bütünüyle klasik eserlerden oluşan bu albüm sanatçıya fazla bir popülerlik getirmedi. TRT bünyesinde 15 yıl süren müzik eğitimi ve uygulaması akabinde 1981’de Ankara Radyosundan istifa ederek İstanbul’da assolist olarak sahneye çıktı.

Sahnedeki başarısını plak dünyasında da kanıtlamak isteğiyle 1984 yılında “Beni Hatırla” ve 1985 yılında Sevgi Üzerine Sohbet adlı çok satan ve sevilen albümleri ile iki altın plak ödülü aldı. Çok sesli Hafif  Türk Sanat Müziğinin önde gelen kadın sanatçısı olarak daha çok Erdoğan Berker besteleri üzerinde yoğunlaştı. İçli, yanık, duygusal yanı ağır basan bir yorumu olan sanatçı 80’li yıllarda ve 90’ların başlarında hayli popülerlik kazandı. İzmir Fuarı ve Maksim Gazinosunda bir dönem assolistlik de yaptı. Yudum Yudum Sevdayım (1986), Sevgi Bağları (1988), Sarsam Diyorum/Seviyor (1990), Ben Sana Mecburum (1993) diğer albümleridir. Sahne çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı konserleriyle sürdürdü.
1993’te yayınlanan Ben Sana Mecburum adlı abümünden sonra Sanat Müziği’ndeki genel durgunluk ve gerilemenin de etkisiyle uzun bir sessizlik dönemine girdi.2006 yılında alaturka eserleri popüler tarzda senfonik olarak yorumlayarak hazırladığı Hoşgeldin Aşk adlı albümüyle yeniden adından söz ettirdi.

3 Yorumlar

  1. o eşsiz güzelliğin göz kamaştıran güzelliği ve sesi ben sana mecburum bilemezsin…

  2. Bu link çalışmıyor sanırım. Ben dinlecenk bir şey göremiyorum:)

    Cvp:
    Firefox ile bağlanmanızı öneriyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz