Peshrev ve Semai Tanburi Cemil Bey: Kudsi Erguner

Türk tambur, yaylı tambur, klasik kemençe, alto kemençe, viyolonsel ve lavta ustası olan Tamburi Cemil Bey (1871-1916), 1871 yılında İstanbul’da doğdu. İlk müzik bilgilerini orta okul sıralarında ağabeyi Ahmet Bey ve Kemani Aleksan Bey’den aldı. Müzik aleti çalmaya karşı ilgisi on yaşlarında keman ve kanun ile başlayan Cemil Bey daha sonra başladığı ve ismi ile bütünleşen tambur sazı ile ustalık derecesine ulaştı.

Tamburdan başka, klasik kemençe, lavta ve viyolonsel gibi sazları aynı ustalıkla icra ederek başlıbaşına bir ekol sahibi oldu. Müzik aleti çalmakta erişilmez bir mertebeye yükselmiş olan Cemil Bey aynı zamanda iyi bir bestekardır. Yaptığı eserlerle Türk müziği saz icrasına yepyeni ve modern bir tarz ve değişik bir yorum getirerek icracılığın mükemmelleşmesinde en büyük rolü oynadı. Özellikle, taş plaklara yapmış olduğu taksim kayıtları makam, üslup ve tavır açısından bir ders niteliği taşımaktadır.

29 Temmuz 1916 da İstanbul’da ölen Cemil Bey sözlü eserlerin yanında birçok saz eseri bestelemiştir. Ayrıca taksimlerinin yanında, pek çok eseri de taş plaklara kaydedilmiştir.

Mezarı Mevlanakapı’da, Merkezefendi mezarlığındadır.

Tamburi Cemil Beyin Çeçen kızı adlı bestesi Yunanistanın Midilli adasında Taxila adı ile bilinmekte olup oyun olarak oynanmaktadır.

Peshrev & Semai of Tanburi Djemil Bey: Kudsi Erguner  Albüm içeriği: 01 – Seddiaraban Peshrev 02 – Taksim on Tanbur 03 – Seddiaraban Saz Semai 04 – Muhayyer Peshrev 05 – Muhayyer Saz Semaisi 06 – Taksim on Oud and Kanun 07 – Ferahfeza Peshrev 08 – Taksim on the Ney 09 – Ferahfeza Saz Semaisi 10 – Neva Peshrev 11 – Huseyni (Cecen kizi) 12 – Nikriz Solo

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz