RUHİ SU “SEMAHLAR – ÇOCUKLAR, GÖÇLER, BALIKLAR” ALBÜMÜ: “DERT BİZDE DERMAN ELLERİMİZDEDİR!”

  49

  Van’dan İstanbul’a Bir Ezgili Yürek

  “Anamı, babamı hiç tanıyamadım. 1. Dünya Savaşı’nın ortada bıraktığı çocuklardanım… Öksüz olduğumu çok kimseye söyleyemedim. Toplumumuzda hâlâ aşiret anlayışı var. İlk iş ‘Kimlerdensiniz?’ derler. Kendini yetiştirmiş olmanın önemi hâlâ anlaşılamadı…”

  “…Ermeni ana babadan doğmuş, Ermeniliği de, zavallı anası babası da 1915’te Van’da kırılmış, toprak altına girmiş, bir nüfus memurunun deftere işlediği Abdullah ve Huri adlarını ana baba bilmiş, yetimhanelerde büyümüş, garip, güzel sesli Mehmet Ruhi Su’nun hayatının itirafı – artık bir gözünün mezara baktığı zamanlarda nihayet söyleyip rahatladığı…”
  Zeynep Oral / Milliyet Sanat / 1984

  Çocukluk Yılları, Toroslar’ Da Kaçkaç Ve Adana Öksüzler Yurdu…

  …anamı, babamı hiç bilmedim. Çok küçüktüm Adana’ da çocuksuz, fakir bir ailenin yanına vermişler beni. Onları amcam, yengem bildim. Evdeki keçilerden, ineklerden, tavuklardan sorumluydum. Onları gütmek, yemlemek benim işimdi. Getir götür işlerine de bakıyordum. Karanlık basıncaya kadar tarlalarda, kırlarda onları güdüyordum. Ağaçlardan meyveler topluyor, günlük yiyeceğimi çıkarıyordum. Türküler öğrenmeye, söylemeye başlamıştım…Altı yaşına geldiğimde Adana, İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal edildi. Bütün Adana halkı gibi Toroslar’ a kaçtık. Kaç- kaç yılları boyunca, hep çalışıp, verilen işleri yaptım halde, ama yengemin hoşnutsuzluğu hiç bitmiyordu. Bir gün elime bir testi verip, bize su getir dediler. Suyu arayıp buldum. Ne kadar zaman içinde su bulduğumu hatırlamıyorum. Suyu getirdiğimde, birde baktım ki amca ve yenge de dâhil, kafile yok olmuş. Bir testi suyla dağ başında kaldım. Geceleri incir ağaçlarının üzerinde uyuyarak, meyve yiyerek, kaç gün kaç gece kaldığımı hatırlamıyorum. Bir yandan da amcamın ve yengemin içinde bulunduğu kafileyi arıyorum. Sonunda onları buldum. Amcam, beni görür görmez sarılıp ağlamaya başladı. Belli ki çok üzgün. Yengemde tıs yok. İşte  o zaman, kasıtlı olarak terk edildiğimi anladım, belli etmemeye çalıştım. Beni gören konu komşu ise çok sevindi. O zaman anladım ki, onlar gerçek amca ve yengem değiller.

  Alternatif link >>

  Doğanın bütün olanaklarını kullanmasını, doğayı sevmesini bildim, yaşamım boyunca zorlukları yendim. Çocuk denecek yaşta savaş denen şeyin, ne demek olduğunu içinde yaşayarak, seferberlik türküleri, marşlar söyleyerek öğrendim. Kaç -kaç’ da Adana’da çok güzel türküler öğrendim, söyledim, komşular, özellikle kadınlar, dinleyicilerimin başında geliyorlardı. Bu türküler, müzik duygularımı pekiştirmede ve değiştirmede önemli rol oynadılar. İlk türkü repertuarımı böyle oluşturdum.

  Adana’ya döndükten sonra, aile ile bin bir güçlükle, yaşamını sürdürüyordu. Yengem hala çok rahatsızdı; benimle uğraşmaya devam ediyor, sudan bahanelerle beni hırpalayıp, dövüyordu. Bir gün yine, sıradan bir kusurumu bahane ederek beni dövmeye başladı. Bir türlü hırsını alamıyordu, beni ağaca bağlamış ve kamçı ile dövüyordu. Bu dayak, yaşamımın dönüm noktası oldu. Bu kötü yaşamımı komşular da biliyorlardı. Mahalleden arkadaşım olan Hüseyin’in annesi, beni çok severdi. Bana bir gün “Seni Hüseyin’in okuluna götürmemi ister misin?” diye sordu. Korkudan sadece başımı sallayarak, evet diyebildim.

  Hüseyin’in Okulu öksüzler yurduydu. O zamanki adı ile Dar-ül Eytam. Hüseyin’in annesi beni Adana’nın tanınmış ailelerinden Suphi Paşa’ya götürdü ve tavsiye mektubu aldı. Sonra da öksüzler yurduna götürüp, bu mektubu verdi. Müdür, görevlilere, “bu çocuğu hamama götürün, ona temiz elbise ve çamaşır getirin” dediğinde, okula alındığımı anladım. Tüm bunlar, amcamın ve yengemin haberi olmadan yapıldı. Yeni elbiselerimle beni okulun bahçesine salıverdiler. Oyun denen bir şeyin var olduğunu o zaman öğrendim, içim içime sığmıyordu şaşkındım.

  On yaşından itibaren, okullardaki yatılı yaşamım başladı, önce çocukluğumu yaşamaya başladım öksüzler yurdunda. Aynı zamanda müzik yaşamım da başlamış oluyordu. Mahallede olduğu gibi burada da sesimin farkına vardılar. Türküler, marşlar söylettiler bana. Sonra da taburun önünde yürüyen gruba aldılar. Yaşım büyük olduğu için sınıf atlatıp, 3. sınıfa kabul ettiler. Bir yıl sonra öksüzler yurdunun müzik öğretmeni Mehmet Tahir, yurda bir keman aldırtıp, beni kemana başlattı. Dördüncü sınıfta kemana başlayarak, klasik müziğe de ilk adımını atmış oldum.

  Ruhi Su / Semahlar – Çocuklar, Göçler, Balıklar

  Semahlar
  1 Daima Fikrimde Zikrin (Ya Muhammet Ya Ali)
  Yazan – Hatayi
  2 Hazreti Şahın Avazı
  Yazan – Geleneksel
  3 Ali Nur Semahı
  Yazan – Geleneksel
  4 Kalk Gönül Çıkalım Seyrana Doğru
  Yazan – Geleneksel
  5 Beylerimiz Elvan Gönül Üstüne
  Yazan – Kaygusuz
  6 Ağıt: Hakikat Kervanı Geçti Gidiyor
  Yazan – Pir Sultan Abdal
  7 Tevhit: Eyvallah Dost Eyvallah
  Yazan – Hatayi
  8 Öğütler: Dostlarım Kardeşlerim Canlarım
  Söz Yazan – Ruhi Su
  9 Mürselekli Kadınlar
  Şarkı Sözleri – Ali Yüce
  Müzik Gönderen – Ruhi Su
  10 Dünyanın Üzerinde Kurulu Direk
  Yazan – Pir Sultan Abdal
  11 Tevhit: Benim Kabem İnsandir
  Yazan – Ruhi Su
  12 Turnalar Semahı
  Yazan – Hatayi , Pir Sultan Abdal
  13 Dua (Gülbenk)
  Yazan – Geleneksel
  Çocuklar, Göçler, Balıklar
  14 Tekerleme
  Yazan – Geleneksel
  15 Masalların Masalı
  Lyrics By [Şiir] – Nâzim Hikmet
  Müzik Gönderen – Ruhi Su
  16 Bir Oğlum Olsa
  Yazan – Geleneksel
  17 Aptal Şarkı
  Lyrics By [Poem] – Lorca
  Müzik Gönderen – Ruhi Su
  Diğer [Çeviri] – Sait Maden
  18 Kız Çocuğu
  Lyrics By [Şiir] – Nâzim Hikmet
  Müzik Gönderen – Ruhi Su
  19 Camgöz
  Lyrics By – Aziz Nesin
  Müzik Gönderen – Ruhi Su
  20 Balık Ağzı
  [Şiir] – Halim Şefik
  Müzik Gönderen – Ruhi Su
  21 Göç: Kalktık Horasan’dan Sökün Eylüledik
  Yazan – Dedemoğlu
  22 Gümüş İbrik
  Yazan – Garip
  23 İskan: Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri
  Yazan – Dadaloğlu
  24 Şebekeye Uğrattılar Yolumuz
  Yazan – Geleneksel
  25 Bebek: Deveyi Deveye Çattım
  Yazan – Geleneksel
  26 Ninni
  [Şiir] – Melih Cevdet Anday
  Müzik Gönderen – Ruhi Su

  Cevap Ver

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz