HACİVAT KARAGÖZ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ? FİLMİNİ İZLE

768

Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, senaryosunu Levent Kazak’ın yazdığı, yönetmenliğini Ezel Akay’ın yaptığı ve başrolleri Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk’ün oynadığı 2005 yapımı film. Akay’ın Anadolu Ortaçağ üçlemesi olarak düşündüğü serinin ilk filmidir. Gölge oyununun temel taşlarından Hacivat ile Karagöz’ün hayatından yola çıkan, 13.-14. yüzyıl Anadolusunu ve Türklerini espirili bir bakışla ele almaktadır. Müziklerini Aynur Doğan’ın yaptığı film Bursa’nın Orhaneli ilçesinde  çekilmiştir.

14. yüzyıl Bursa’sında geçen filmde Karagöz, Moğol vergi memurlarından kaçıp annesi ile Bursa’ya yerleşir. Cahil ancak çok zeki, özellikle de kızdığında söz ve hareketleri ile etrafındakileri gülmekten yerlere yatıran bir  göçerdir. Bursa’da kendisine iş ararken annesi taşın sırrını (çimento) ona öğreteceğini söyler.  Bu sır Karagöz’ün yeni geldiği şehirde iş bulmasına yardımcı olacaktır.
Hacivat ise devletler arasında haber götürüp getiren bir postacıdır. Zeki, lafazan, sefahat ve eğlenceye düşkün bir fırsatçıdır. Düştüğü zor durumlardan konuşması sayesinde kurtulur. O da konuşma becerisiyle Moğol’dan kellesini kurtarmış ve Bursa’ya gelmiştir. Karagöz’ün hasta ineğini satın alır ve böylece tanışırlar.

Oyuncu Kadrosu

* Haluk Bilginer – Karagöz
* Beyazıt Öztürk – Hacivat
* Şebnem Dönmez – Ayşe Hatun
* Güven Kıraç – Pervane
* Levent Kazak – Dimitri
* Ayşe Tolga – Nilüfer Hatun
* Ayşen Gruda – Kam Ana
* Altay Özbek – Çoban
* Hasan Ali Mete – Küşteri
* Serdar Gökhan – Köse Mihal
* Ragıp Savaş – Orhan Gazi
* Tansu Biçer – Misak
* Mete Horozoğlu

Ödüller

2006’da 13.sü yapılan Adana Altın Koza Film Festivali’nde
En İyi Yönetmen: Ezel Akay
En İyi Senaryo: Levent Kazak
En İyi Sanat Yönetmeni: Hakan Yarkın, Naz Erayda, Eren Akay
En İyi Stüdyo: Şafak Film Stüdyoları ödüllerini almıştır.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz