Müziğin Geçmişe Uzanan Köprüsü; Tim Rayborn, ‘Qadim’ ve ‘Chordae’ adlı iki albümü


Daha önce yayınladığımız “Ashek” ve “Veils of Light” adlı iki albümünden sonra Tim Rayborn’un iki albümüne daha yer veriyoruz.  Bu albümlerden ilki “Qadim”de  Tim Rayborn, solo bir alet ile gösterdiği performansla beraber  müziğin tek kaynağının batı olmadığını gösteren bir derinliğe sahip.

“Qadim” Arap dünyasından Türkiye’ye  oradan Yunanistan’a süren  enstrümantal bir serüven. Müzik tarihinin en eski Arap ezgisi, Türkiye’den bir alevi deyişi, Yunanistan’dan  ay Tanrıçası, Nikkal için yazılmış 3,500 yaşındaki bir ilahi,  ilham perilerine edilen bir dua… doğunun mistik gizemiyle bu albümünde buluşur.

Tim Rayborn’un Elinde her eser orjinal tarzından koparılmadan kendi geleneksel yapısı içerisinde yeniden yaşama dönüyor.


01-Laylat – oud (Turkish) (5:27) 02-Empeza – psaltery (Sephardic Jewish) (5:00) 03-Tamaddun – dutar (Uzbek) (4:38) 04-Said – simsimiyya (Egyptian) (3:48) 05-Alevlen – saz (Turkish) (6:30) 06-Calliopeia – kithara (Ancient Greek) (2:54) 07-Eladion – lauta (Greek Islands) (4:54) 08-Al-Qamar – qanun (Egyptian) (3:29) 09-Dosaram – tar (Persian) (5:29) 10-Makrer – krar (Ethiopian) (4:12) 11-Safar – sehtar (Persian) (6:12) 12-Hurrian Hymn to Nikkkal – kinnor (Ancient Near East) (2:11) 13-Amniat – robab (Afghan) (5:38) 14-Perishde – santur (Persian) (6:37)

ikincisi Chordae; Bu albümde Tim Rayborn, tarihi aletler üzerinde oynamalar yaparak Orta Çağ’a özgü müzikal doğaçlara yeni ve farklı bir yaklaşım sergiliyor.  “Chordae” de  dönemin kültürlerin izini süren Tim,  tırnaklarla çalınan telli çalgılar, İpler vs. Orta Çağ’a özgü el yazmaları ve Avrupalı halk müzik pratiklerine yeni değerler biçiyor.


01-D’amor non jauzi (14:00) 02-Fors souvenir (14:05) 03-O suavis (17:11) 04-Sempr’ alegria (15:03)

6 Responses to Müziğin Geçmişe Uzanan Köprüsü; Tim Rayborn, ‘Qadim’ ve ‘Chordae’ adlı iki albümü

 1. esperanza dedi ki:

  insana “yaşamak güzel şey be kardeşim ” dedirttiğiniz için ,emek veren herkese kocaman sevgiler…

 2. ali kizil dedi ki:

  merhabalar, sevgili dostlar;

  gercekten olagan üstü bir site hazirlamissiniz. İnsanin hayalinden gecmeyecek yenilikleri ve güzel melodileri bulma sansini biza tattirdiginiz icin tesekkürler….

  sevgiyle,

 3. zala dedi ki:

  Ziyaret ettiğim ve faydalandığım kadim ve özel bir ülke bu site benim için rüyalarımın tınıları, kediciklerimin miyav sesleri, uçuşan saçlarım bu ülkede.. hissedebiliyorum!
  hissettirdiğiniz için çok teşekkür ederim

 4. eylem dedi ki:

  sanatın insan için olduğunu hatırlattığınız için ve bizi sanatsız bırakmadığınız için teşekkürler…

 5. nazife dedi ki:

  sizlerle, içimin insana dair umutla dolduğunu hissediyorum….ellerinize emeklerinize sağlık.

 6. Nihal ÖZYEL dedi ki:

  kelimelerle anlatmak imkansız…Müzikteki çeşitlilik ve zenginlik bir harika…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Linkleri |  kore dizileri  |  pdf kitap indir