ALİ RIZA ALBAYRAK VE “BÂDE’DEN GELEN” ADLI ALBÜMÜ

Babası Aşık Pervane ve kuzeni Hasret Gültekin gibi halk müziğine kendini adayan nefeslerle, deyişlerle Anadolu’nun büyük insanlık mirasını sözle ve sazla buluşturanlardan Ali Rıza Albayrak. Ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan solo albümü “Bâde’den Gelen” Anadolu’nun varolan zengin geleneksel müzikal yapısından beslenirken aynı zamanda bu geleneğe yeni eserler katabilme ve eserleri, iki telli sazla kendine özgü tavır- pençe tekniğiyle icrâ etme gayretiyle yola çıkan bir müzisyen.

“Bâde bildiğiniz üzere Farsça bir kelime ve insanı kendinden geçiren, mest eden şey anlamında kullanılmaktadır. Tasavvufta aynı zamanda ilahî âşkı temsil eder. Gerek divan edebiyatında gerekse deyiş ve nefeslerde âşıkların sıkça yer verdiği bir kavramdır Bâde.”

İranli Setar üstâdı Kiya Tabassian ile stüdyoda canlı kaydettikleri bir bestesine de bu albümde “Hızır’ın Huzurunda” adıyla yer veren sanatçıya ayrıca bu müzikal yolculukta Merih Aşkın, Ediz Hafızoğlu, Kağan Yıldız, Derya Türkan, Ömer Avcı, Sedat Anar, Cengiz Yılmaz, Ertan Tekin ve Hakan Önel gibi müzisyen dostları da eşlik ediyor. İki telli cura denince akla ilk gelen ozanlardan olan Nesimi Çimen, bu çalışmada yine kendi curasıyla yâd ediliyor. Merhum Nesimi Çimen’e ait olan ve son dönemlerinde çaldığı curayla üç eser icrâ eden müzisyen, enstrümantal eserlerinin yanı sıra Sıdkî Baba’nın sözlerini bestelediği “A.r.a.nağmeler” ile müziği Nesimi Çimen’e ait “Tabip sen sorma derdimi” adlı iki  eseri de seslendiriyor.


Alternatif link >>

Albümün temasını Hayâl, Hızır ve Huzur üçlemesi üzerine kurgulayan müzisyen, çalışmanın müzikal temelinde yer alan iki telli saza ve âşıklara dâir hayâlini, albümün ön sözünde şu şekilde ifade ediyor:

“İki telli dede sazını icrâ eden âşıkları hayâl ederken, âşığı ve aynı zamanda onu dinleyeni, iki telin arasında, berzahta bir yerde hayâl ederim.
Teller farklı âlemleri temsil ederken, pençesiyle iki telin tınısını buluşturan âşığın, âlemler arası geçişi de bu şekilde mümkün kıldığını ve bizleri de kendi düşler âleminde âşk dolu bir yolculuğa çıkardığını hayâl ederim. Bu sayede bizler de farklı âlemler arasında bir bağ kurma şansı yakalarız.
Bu çalışma da bu anlamda bâdeyi nûş eden âşıkların hayâllerinden bir miktar “çalma” gâyesiyle şekillendi.
Albümdeki eserler Hızır’ımın ve de huzurumun arayış hayâlleriyle devam eden bu hayat yolculuğumda, biricik kızım Bâde’nin doğumuyla birlikte, dost cemâlinin en güzel sûretlerinden biriyle karşılaşmış olmanın verdiği heyecan ve minnet duygusuyla meydana çıktı.”

Albüm içeriği

 1. Alaca karanlık
 2. Tabip sen sorma derdimi
 3. Hızır’ın huzurunda
 4. Vuslat-ı bâde
 5. Hava-i nesîmî
 6. A.r.a. nağmeler
 7. Hayâl
 8. Telâş
 9. Bâde’den cüdâ
 10. Hızır’ın raksı
 11. Yolculuk
 12. Ruhu şen

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz