1 mayıs 2008 Taksim – Kırmızı karanfillerle gelmişlerdi ama…

1- 10 Mayıs günleri arasında düzenlenen  İşçi Filmleri Festivali ‘ kapsamında düzenlenen 1 mayıs videosunu buradan seyredebilirsiniz.

“Eğer bizi asarak … tahakküm altındaki milyonların, sefalet içinde çalışan ve kurtuluşu arzulayan, bekleyen milyonların bu hareketini, işçi hareketini ezebileceğinizi umuyorsanız, eğer düşünceniz buysa, o zaman asın bizi! Burada bir kıvılcımı ezeceksiniz, ama şurda, burda veya orada, arkanızda ve önünüzde, her yerde alevler yükseliyor. Bu gizli bir ateş. Bunu asla söndüremezsiniz … Bir gün gelecek, sessizliğimiz bugün boğduğunuz seslerimizden daha güçlü çıkacak.” Albert Spies
11 Kasım 1887’de Amerika Birleşik Devletlerinde işçilerin 8 saatlik işgünü hakkını elde etmek için verdiği mücadelede yukardaki sözlerin sahibi Albert Spies’inde içinde olduğu dört işçi önderi asılarak öldürüldü. Ancak üzerinden 120 yıl geçmiş olmasına rağmen 1 mayıs bugün Dünya’nın nerdeyse her ülkesinde  işçilerin birlik, dayanışma ve mücadele taleplerini haykırdığı bir gün oldu.  Dili, milliyeti, rengi ne olursa olsun, dünyanın neresinde yaşamış olurlarsa olsunlar, şairin deyimiyle “bir ekmeği bölüp de paylaşmamış olan, aynı sofraya bağdaş kurmamış olan milyonlar aynı hürriyet duygularıyla birleştiler”

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz