Zülfü Livaneli’nin En Çok Sevdiği 10 kitap

zulfu-livaneliZülfü Livaneli: “Böyle bir soru karşısında kaldığınız zaman işiniz zor demektir. Çünkü Doğu’dan Batı’dan, klasik ve modern yüzlerce yazarın, binlerce güzel kitabı dururken bunları nasıl 10’a indireceksiniz?

Ne kadar çabalarsanız çabalayın, sevdiğiniz birçok yazara haksızlık yapmak ve onların sizi etkilemiş olan güzelim eserlerini yok saymak zorundasınız. Ama bazen başa gelen çekiliyor ve insan böyle listeler yapmak durumunda kalıyor. Bu seçim zorunluluğu benim de başıma geldi.
Dünyanın en büyük kitapçı zincirine sahip olan Barnes and Noble, web sitesinde “Yazarlarla Tanışın” diye çevrilebilecek bir bölüm yayınlıyor. Burada okurun, yazarları daha iyi tanıması için hazırlanmış sorular soruluyor ve yazarlarla yapılmış söyleşilere yer veriliyor. Geçenlerde bu fakirle de bir söyleşi yaptılar ve o meşum soruyu tak diye sordular: En sevdiğiniz on kitap! Öteki sorular neyse ne ama bunu cevaplamak hiç kolay değil.
Ayrıca kitapları sıralamak da yetmiyor, bunları niçin tercih ettiğinize dair yorumlar da eklemeniz yani bu tercihin nedenlerini açıklamanız isteniyor. Epeyce düşündüm. Ve listemi açıkladım. Şimdi size bu listeyi veriyorum:”

“Zülfü Livaneli’nin En Çok Sevdiği 10 kitap” üzerine bir yorum

  1. 10’da 7’sini ben de okudum ve ‘en sevdiklerim’ arasında sayabilirim..

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Ben bayağıyım ama yazdıklarım öyle değildir’ – Ahmet Altan

Kalabalıklarla sanatçılar arasındaki o gerilimli alanda gezinen duygular, sanırım, kolayca tarif edilemeyecek kadar karmaşıktır; kalabalıklar hem hayranlık duyar hem küçümserler,...

Kapat