Sedat Anar’ın “Osman Kemali Baba Besteleri” Albümü

0
25

“Osman Kemali Baba gibi bir mutasavıffın şiirlerine besteler yaparak hizmet etmek benim için bir onurdur.
Baha Doğramacı’nın hazırlamış olduğu ‘Aşk Sızıntıları’ adlı divanını okurken güzel bir heyecanla elim santuruma ve kopuzuma gitti ve bu besteler ortaya çıktı.Böyle bir albümü yapmak benim için muhabbet dolu güzel bir görev oldu. Kemali Baba’nın şiirlerinde, Yunus Emre şiirlerinin tadı vardır. Eminim bunu okuyunca fark edecekseniz.İsmail Hakkı Bursevi hazretleri Yunus Emre için şunları der: ‘Yunus, kendinden öncekilerin sonuncusu, kendinden sonrakilerin de öncüsüdür’.

İşte Kemali Baba da hiç kuşkusuz Yunus Emre’nin yolundan giden bir şairdir.İki mutasavvıfın da şiirleri ;hem sadeliğiyle, hem ritmiyle, hem de güzel ve duru bir Türkçe ile yazıldığı için okurken aynı tadı vermektedir okuyucuya.

Kemali Baba, Ehl-i Beyt sevgisi için gözleri âma olduğu halde yürüyerek Necef’e gitmiştir. Bu güzel aşk için Bağdat’ı gözü kapalı bulan bir mutasavvıftır Kemali Baba. Şu zamana kadar Kemali Baba’nın şiirlerine beste yapılmamış maalesef. Bu albümle deryada bir damla olabilirsem ne mutlu bana….

Yapmaya çalıştığım bestelerde müziğime bir sınır koymamaya çalıştım. Kopuz, gitar, trompet, ud, keman, duduk, tombak, rebab, santur gibi enstrümanlar bir araya gelip Kemali Baba’nın sözlerine eşlik etti.”

Parça Listesi:

1.Cismin Ruha Döndü
2.Nâra yandım Aşk-ı pâkinden
3.Gönül ne dalmışsın
4.Osman Kemali Baba Deyişi
5.Dem bu demdir
6.Ya Resulallah
7.Rûye to
8.Ağlasam
9.Lâilâhe- illâllah
10.Maye-yi İnsan

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz