İssa Hassan, “Kurdomania/ Dilana Kurdi” adlı albümü ve canlı performans kayıtları


Kürt müzisyen, şarkıcı ve bestekar İssa Hassan ‘ın dedesinin Mardin Omerî (Ömerli)’den siyasi sebeplerle sürgüne gönderilmesi sonrasında Beyrut’a yerleşen bir Kürt ailenin çocuğu olarak 25 Aralık 1970 yılında doğdu. 14 yaşında Beyrut’tan ayrılarak Fransa’ya yerleşti.

Küçük yaşlarda sanata ilgi duyan İssa, 11 yaşında Beyrut Kürt kültür derneğinde genç folklorik dansçılar arasında yer aldı. Sonrasında çeşitli müzik gruplarında çalıştı. Müzikal birikimi teorik ve pratik açıdan beli bir olgunluğa ulaştıktan sonra kendi müzik çalışmalarına yöneldi.


İssa Hassan – Kurdo (Canlı Performans)

Batı müziği, Flamenko ve Jazz müziklerinden taşıdığı etkileri Kürt müziğine yansıtmayı amaçlayan İssa Hassan, Gulînar adlı İlk albümünü 1995 yılında çıkardı. Yayınlanmış toplan 6 albümü olan sanatçı halen Fransa’da yaşamakta ve birçok uluslararası müzik festivalinde sahne almaktadır.


İssa Hassan – Yare Cafrande.org cafrandeorg

Albümleri
Gulînar (1995)
Ballade kurde à Seville (2000)
Tooting Broadway (2000)
Art du bouzouk (2001)
La cinquième saison (2005)
Kürdomania 2008


Issa Hassan – Astuce cafrande.org cafrandeorg
İssa Hassan – Kurdomania/ Dilana Kurdi:  1- Nofa  2- Dilo Ez Bimrim Zembilfiros Hine Binin Ez Xelef Im Ciyayen  3- Cizire  4- Nare  5- Bejna Te Serin U Sawze Adlaye  6- Sukraye Bagiye Gula Min Ez Befrim Ya Me Delilo Kocere Te  7- Lorke Eman Eman Kocere Xim Xime Berivane Xirfani Dilane Esmer Gulbuhare Kezi Zer Xifse  8- Coxe Mino  9- Zeynebe Delal 10 – Nofa (Remix)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz