GRUP NİYAZ VE ‘NİNE HEAVENS’ ALBÜMÜ; “KARIŞTIRMA HER BİR EŞYAYA BENİ”

211

Niyaz, daha önce film müziklerinde adını sıkça duyduğumuz Azam Ali tarafından kurulmuş etnik-mistik tarzda müzik yapan, 21 yüzyıl için dünya müziği sloganı ile yola çıkan bir gruptur.

Grup ismini Bektaşilerde, babaya saygı gösterme anlamına gelen “Niyaz” sözcüğünden alır (kişinin diz çökerek dedenin sağ ve sol omzunu öpmek suretiyle saygı gösterme biçimi). Grup çalışmasının ilk ürünü olan “Niyaz” (2005) adlı ilk albümleri toplulukla aynı adı taşıyor. Uzun bir aradan sonra çıkan “Nine heavens” adlı 2 Cd’den oluşan ikinci albümü ise yakın zaman önce çıktı. Bu albümün en dikkat çeken yanı ise “Beni beni” adlı türkçe bir halk türküsüyle başlıyor olmasıdır.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.
Klip ve canlı performans kayıtlarını izlemek için tıklayınız

İran doğumlu olan Azam Ali. 4 yaşındayken ülkenin içinde olduğu siyasi karmaşa dolayısıyla annesi tarafından güvenlik gerekçesiyle Hindistan’a göndermiştir. Gençlik yıllarındayken iran’da meydana gelen İslam devrimin ardından annesi, Azam’ı tekrar yanına almaktan vazgeçip, kızıyla beraber Amerika’ya taşınmıştır. Ziyadesiyle kültürel bir zenginliğe sahip olan Azam Ali, bunu sesiyle birleştirerek dünyanın tanıdığı biri haline gelir.Öyle ki zaman içinde Dredg, Buckethead, Mercan Dede gibi isimlerle de çalışır. Aslında yapmış olduğu müziği ifade etmesi biraz zordur. yine de bir kalıba sokmak şart gelirse, elektronik / etnik / gotik ile adlandırılabilir. Kendi adıyla çıkarmış olduğu üç albüme sahiptir. Bununla beraber vas ve niyaz olmak üzere iki tane de yan projesi vardır.

Nine heavens, geleneksel bir Türkçe halk şarkısı ‘Beni Beni”le başlar. Azam ali bu türkü için “Sufi müziğinin modern bir türüdür”, der
“Hem Loga hem de ben, Türkçe müziğinden çok etkileniriz,Türkiye ve İran’ın arasında birçok bağlantı vardır”. der şarkıda trans ritimleri Türkçe ve İranlı utların tabakalarını destekler, yeni bir alet ile üstlü kamman olarak bilinen, göreneksel İranlı kemanın daha büyü bir uyarlaması şarkılara ayrı bir renk katmıştır..
Nine heavens’de şarkıların ikisi, Hindistan’dan emir Khosrau Dehlavi’e aittir.”‘Molk e-divan’, bizim, yeni albüm için yazdığımız ilk şarkıydı”, Azam ali: “Loga ve ben, şiiri bulduk, ve bir arada müziği yazdık; Loga,ana melodiyi yaptı, ve ben, vokal çizgiyi yaptım Sonra, tüm şey, Carmen’e kaldı.yüksek ölçüde işleme tabi tutulan davul programlaması,Yakındoğu udları ve elektroniğin zengin kalın örme kumaşı ile ortaya güzel bir albüm çıktı”

Nine heavens’in diğer önemli şarkısı “Iman” dır, Loga tarafından yazılan bir ninni aslında müzikal bir dua. Ve “Feraghi” bir sürgünün şarkısıdır,yorgun bir ritme rağmen dans ve transı aynı anda hissetirecek bir harmanlamayla iki duyguyu aynı kapta sunan bir şarkı olmuştur…

Cd1: 1 beni beni, 2 tamana, 3 feraghi: 4 song of exile 5 ishq: love and the vei 6 allah mazare 7 iman 8 molk-e-divan 9 hejran 10 sadrang. Cd2: 1- allah mazare (acoustic) 2- beni beni (acoustic) 3- sadrang (acoustic) 4- tamana (acoustic)5- feraghi: song of exile (acoustic) 6- hejran (acoustic) 7- ishq: love and the vei (acoustic) molk-e-divan (acoustic)

Beni Beni

Bab-ı ihsanından mürüvet eyle mürüvet eyle
Karıştırma her bir eşyaya beni
Bakma isyanıma dost dost merhamet eyle
Ulaştır menzili a’laya beni beni dost beni beni
.
Beni beni beni beni sultanım beni beni
Ulaştır menzili a’laya beni beni dost beni beni
.
Kün buyurdun her eşyayı yetirdin yali yetirdin

Mevcudatı kemaline getirdin
Yaptın arş’ı kürş’ü çıktın oturtun
Düşürdün dünyayı dost dost
Kavgaya beni beni dost beni beni
.
Beni beni beni beni sultanım beni beni
Düşürdün kavgaya beni beni dost beni beni
.
Dertli’ye tükenmez nice dert verdin ala dert verdin
Ne çekmeğe sabır sabır ne gayret verdin
Ne saltanat verdin ne devlet verdin verdin
Ya niçin getirdin dost dost
Dünyaya beni beni dost beni beni
.
Beni beni beni beni sevdiğim beni beni
Çok şükür bir dara dost dost yitirdin beni beni

(Şair Dertli)

8 Yorumlar

  1. bir kere dinlemeyle hayranlık ve bağımlık yapan müthiş bir ses ve yorum, gözünüzüze baktığınız gibi sesinize bakmanız dileyle,dinlerken çok farklı ortamalara götüren siz ve gurubunuz teşekürler….

  2. çok mükemmel bir ses ve yorum kadar müzikler de harika olmuş.harikasınız.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz