Bir Zamanlar Amerika (Once Upon a Time in America) Film Müziği

1
80

Amerika tarihinin 1920’lerden 1960 sonlarına kadar uzanan 50 yıllık bir kesitini ve bu dönemin sosyal olayları çerçevesinde bir Yahudi mahallesinde, aralarında sıkı bir dostluk bağı bulunan birkaç çocuğun oluşturduğu çetenin zamanla bir mafya organizasyonuna dönüşmesini ele alıyor. Liderliğini Noodles’ın üstlendiği, sarhoş adamları soyma ve ücretini ödemeyen iş yerlerini gasp etme gibi nispeten küçük işlerle suç dünyasına adım atan bu çete; şehre yeni gelen ve Noodles ile ilerleyen zamanlarda sıkı dost olacak olan Max’in de onlara katılmasıyla işleri büyütürler ama birkaç küçük veledin bölgede yükselişi haliyle orada güç sahibi olan asıl mafya gruplarının onlara karşı cephe almasına yol açar. Yaşanılan bir talihsizlik sonucu uzun süre hapis yatması gereken Noodles hapisten çıktığında kendisini işleri iyice büyütmüş olan bir mafya çetesinin başında bulacaktır…

Bir Zamanlar Amerika’yı sadece bir gangster filmi olarak görmemek gerekir. Noodles ve Max’in çetesi, dönemin Amerika’sında birçok olayda yer alıyor. Grev yapan sendikacılarla fabrika patronları ve polislerin arasındaki olaylara burunlarını sokan kahramanlarımızın başlıca geçim kaynağını da içki yasağı döneminde yaptıkları kaçak içki ticareti oluşturuyor. Filmde, mafya-devlet ilişkisi gözler önüne seriliyor, bir şeyler başarmak isteyen insanların, mafyayla yollarının ister istemez kesişmek zorunda kaldığını görüyoruz, bir nevi hiçbir insanın saf ve masum kalamadığını… Sosyal konuların yanında, filmde aslında dostluk ve ihanet ile sevgi ve şiddet karşıt duyguları başrolü oynuyorlar ve film Noodles’ın bu konularda yaptığı seçimler doğrultusunda şekilleniyor. Noodles’ın Max ile arasındaki sıkı dostluk bağı ve Deborah ile arasındaki zor aşk ilişkisi, tüm film boyunca izleyici sürükleyen en önemli sorunlar olarak göze çarpıyor.

üç saati aşan süre yapımcılar için çok fazla gelmesi nedeniyle filmin geri dönüşlerle dolu yapısı değiştirildi, her şey kronolojik sıraya kondu ve film 144 dakikaya kadar kısaltılarak vizyona sokuldu. Sonuç fiyaskoydu, film o yılın en kötülerinden biri olarak gösterildi. Sonrasında film tam haliyle Cannes Film Festivali’nde gösterildiğinde, önceden filmi çok kötü bulan eleştirmenler filmden bir şaheser olarak söz ettiler. Noodles’ın hayatının üç ayrı zamanının, yapılan geri dönüşlerle dikkat çeken film dünya sineması klasiği oldu.

Yönetmen: Sergio Leone
Senaryo: Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi, Enrico Medioli, Franco Arcalli,
Franco Ferini, Sergio Leone
Oyuncular: Robert De Niro (David ‘Noodles’ Aaronson), James Woods (Maximilian
‘Max’ Bercovicz), Elizabeth McGovern (Deborah Gelly), Tuesday Weld (Carol)
1984 / İtalya, ABD / İngilizce, İtalyanca, Fransızca / 139 dakika
Gangster Filmleri

1 Yorum

  1. Merhaba; web sitemize arka fon müziği olarak “Bir zamanlar Amerika” müziklerinin URL adreslerine ulaşamadım. Yardımcı olabilirmisiniz? http://www.cafrande.org/?p=980

    Teşekkürler..

    Merhaba Özkan Bey
    Sitemizde Url adresi olarak müzik bulunmamaktadır. sitemizde yer alan müziklerin çoğu flash olarak toplu halde yüklenip listelenmektedir.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz