BAKİ DUYARLAR VE “JAZZ ARK” ADLI ALBÜMÜ

  Piyanist ve besteci Baki Duyarlar, son projesi “JazzArk Project” ile aileden kalan sandığından çıkardığı eski Türk usullerini ve makamlarını, caz müziğin modern tınılarıyla buluşturuyor. Nadiren görülen bir trio formatı olan piyano, kontrbas ve  vurmalı enstrümanlar ile müziğin farklı renklerini buluşturan bu projede bir araya geliyor.

  Eski medeniyetler tarafından saklanan bu müziğin, korunmaya alındığı sandıktan çıkarılması gerektiğini düşünen Duyarlar günümüz şartları ile güncellenmesi gerektiğine inanarak, bu eski müziğin sakinleştirici havasını koruyarak modernizimin heyecanını da kaybetmeden, Avrupa müziğinin genişlik duygusu ile Akdeniz sıcaklığının coşkusunu aynı potada eritmeyi hedeflemiş.

  Nadiren görülen Akustik Piyano, Türk vurmalı çalgıları ve beş telli Kontrabas trio formatı ile biraraya getirilen üçlüye, Baki Duyarlar’ın ünlü flemenko gitaristi Paco de Lucia’nın İstanbul’da verdiği bir konser sırasında tanıştığı, uzun yıllar De Lucia’nın grubunda çalmış, zamanımızın en önemli armonikacılarından biri olan Madrid’li Antonio Serrano’dan çok etkilenip, onu JazzArk’ın bu özel müziğine misafir etmek istemiş. Serrano’un bu değişik müziğe olan merakı, sevgisi ve Duyarlar ile olan arkadaşlığı birleşince JazzArk’ın müziğine katkısı daha da içten olmuş.

  Alternatif link >>

  Dostluk üstüne kurulmuş olan JazzArk, caz müziği içersinde bu yeni-eski müziğin hakkını; vurmalı çalgılarda Mehmet Akatay, Kontrabasda Kristian Lind ve Piyanoda Baki Duyarlar ile birlikte veriyor. Belki de müziğin farklı tarzlarından gelen bu müzisyenler, gerçek müziğin, samimi dostluğun ve özverinin önemini bir kez daha vurguluyor.

  Cevap Ver

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz