Yedi dilden türküler: Şevval Sam “Toprak Kokusu” albümü

Bugüne kadar tangolardan arabeske, Karadeniz türkülerinden Klasik Türk Müziğine kadar farklı tarzlarda albümler yapan Şevval Sam “Toprak Kokusu adlı bu çalışmada yaşadığı toprakların bütün renklerini aynı albümde bir araya getiriyor. İçinde Kürtçe, Ermenice ve Çerkezce türkülerin de bulunduğu, Karadeniz’den Ege’ye, Doğu Anadolu’dan Kafkasya’ya bu toprağın türkülerini seslendiriyor.

Bir gün gelecek, aslolanın sevgi, barış ve adalet olduğunu öğreneceğiz. Toprağın kanla değil, kardeşlikle yeşereceğini…” diyor Şevval Sam.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [≡] işaretine basınız.

Albüm İçeriği: 1. Tanımadığım Ten  2. Yuh Yuh 3. Ben Denizde Bi Gemi  4. Diz Dize 5. Opaz 6. Ocak Başında Kaldım 7. Kara Yerler 8. Entarisi Morumuş 9. Abalımın Cepkeni 10. O Yar Gelir 11. Muhabbet Bağına 12. Var Git Ölüm 13. Helin 14. Elqajiye 15. Bahçaneri Xod Gilli 16. Getme 17. Guşi’A Uered 18. Noxçiyço

Yeni projesini 2012 ve 2014’te gerçekleştirdiği ve “Toprak Kokusu” adını verdiği konserlerinden yola çıkarak hazırlayan Şevval Sam, 18 eserden oluşan albüme de aynı ismi verdi. Rumeli’den, Karadeniz’e, Orta Anadolu’dan, Ege’ye, Kafkaslara uzanan bir coğrafyanın ezgilerini seslendirdi.

Kalan Müzik’ten yayınlanan albümün özenle seçilen repertuarında Çerkesçe, Çeçence, Kürtçe, Zazaca, Ermenice, Azerice parçalar yer alıyor. Kültürel açıdan çok zengin bir toprak üzerinde yaşadığımızı vurgulayan Şevval Sam, albümün ilhamını da bu çeşitlilikten aldığını söylüyor: “Anadolu’da 40’tan fazla halk yaşamış, diller konuşulmuş. Hepsinin türküleri, aşkları, acıları birbirine karışmış. Bu albüm kendini bu topraklara ait hissedenlerin albümü.”

Yeni albümü için kalabalık bir ekiple çalışan Şevval Sam’ın önemli konukları var.

Açılış parçası Tanımadığım Ten’in bestecisi, söz yazarı Ahmet Aslan sesi ve gitarıyla da Şevval Sam’a eşlik etti.

Yaşar Kemal’in derlediği O Yar Gelir türküsünde Arif Sağ sanatçıya bağlama, bas, perküsyon ve askı davuluyla katıldı.

Konserlerde tüm seyircilerin hep bir ağızdan söylemeye bayıldığı Aşık Mahzuni Şerif’in efsane türküsü “Yuh Yuh”un vokallerinde İsmail hakkı Demircioğlu ve Vedat Yıldırım var.

Toprak Kokusu Albüm içeriği:

Tanımadıgım Ten
Yuh Yuh
Ben Denizde Bi Gemi
Diz Dize
Opaz
Ocak Başında Kaldım
Kara Yerler
Entarisi Morumuş
Abalımın Cepkeni
O Yar Gelir
Muhabbet Bağına
Var Git Ölüm
Helin
Elqajiye
Bahçaneri Xod Gilli
Getme
Guşi’a Uered
Noxçiyço

1 Yorum

  1. Çok başarılı ve barış yanlısı bir sanatçı.Halklar arasında köprü kurulmasını sağlayan bir avuç sanatçının içinde.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz