TAYLAN YILDIZ VE İKİNCİ ALBÜMÜ: “JAN U THAM / DİL VE TAT”

“2012’de yine Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan “Reçhe(İz)” adlı albümüyle Kırmacki müzik dinleyicilerinin yoğun ilgisini gören Taylan Yıldız, Jan u Tham adlı albümü ile varoluş mücadelesi veren bir dilin ve kâinata ruhun uçsuz penceresinden bakan Kırmanç kültürünün köklerini zamanla buluşturmanın duygulanımından filizlenmiş müzikal bir şölene davet ediyor müzikseverleri. Düzenlemelerini ve aranjörlüğünü Öner Gerçek’in yapmış olduğu albüm, özgün tınılarından oluşan alt yapısıyla ve duygusal derinliği öne çeken etkileyici çağrışımlarıyla insanın ruhunu okşuyor adeta.

On bir eserden beşinin sanatçının kendisine ait olduğu albümde, enstrüman icrasını ve düzenlemelerini Mikail Aslan ve Cemil Koçgiri’nin yaptığı, derlemesini kendisinin yaptığı dedesi Alişan Yıldız’a ait olan bir eser de bulunmakta. Sanatçı, Pir Sultan’a ait Koyun Meler adlı türküde kardeşi Serdar Yıldız ile düet yaparak albümüne ayrı bir renk eklemlemiş.

Sanatçıya divan bağlama, cura, kopuz ve gitarlarda Öner Gerçek; duduk ve mey’de Ertan Tekin; klarnette Onur Nazım Engin; keman ve viyolada Şaban Gölge; bas gitar ve kontrbasta Olcay Bozkurt; piyano ve keyboardda Ercüment Orkut; perküsyonda ise Ömer Aslan gibi alanında önemli müzisyenler eşlik etmiş.”*

Alternatif Link >>

Jan u Tham – Taylan Yıldız Albüm İçeriği:
Name to goynen
Xızır
Dostum sen bu aşkı anlayamazsın
To çina
Dına bossa bossa
Acı düşler
Koyun meler
Heq bela xo todo
Thelpe astarı
Konar göçer oldum
Ez sebikeri

*Hıdır Işık / Demokrat haber

1 Yorum

  1. not: Kırmanc diye belirtilen burada “Alevi Zaza” anlamında (Dersim’deki yere adlandırma); Kırmancki = Zaza dili

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz