Hirvat asilli alman Dj. Shantel’in 43 Şarkısı ve İstanbul’da çekilen “Disco Disco Partizani” klibi

164


2001 yılında köklerini keşfetmek üzere çıktığı Bucovina yolculuğu, Shantel’in Frankurt’taki elektronika ve freestyle’a dayanan DJ’liğine yeni bir boyut kazandırmıştı. Şimdi ise, Bucovina’nın savaş öncesi olan kozmopolit kültürel yapısı ve etnik farklılıkları Shantel için önemli bir ilham kaynağı oluşturuyor.
Geçmişinden dolayı çingenelerle olan bağlantısı Shantel’in bir diğer esin kaynağı… Çingenelerin Balkan Müziği’ne olan güçlü katkısı, Shantel’in müziğinin temeli.Disko  Disko Partizani

Disko Partizani akılda kalıcı, enerjik, şenlik havasında olan süpriz dolu bir bir albüm. “Disko Partizani!” albümünün ilk klibi albümle aynı adı taşıyan parçaya İstanbul’da çekildi. Shantel, ünlü komedyen Borat’ın yeni filmi ‘Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan’ın soundtrack’ine de imza atmıştı. Fatih Akın ‘ın son filmi “Yaşamın Kıyısında”nın müziklerini yaptı.

Çingeneler, farklı ülkelere ve kültürlere olan yolculukları boyunca, birçok melodiyi, ritmi ve sesi toplayarak ve tamamen kendilerine özgü bir tür yaratmıştı.

Yirminci yüzyılın sonuna doğru bu müzik türü, elektronika ve dans müziğine dönüşerek farklı bir alana yöneldi.

Kent yaşamı içinde değişen ve gelişen çingene müziği, Stefan (DJ Shantel) Hantel’in yönetiminde kaynakları keyfi bir şekilde yağmalamaktan ve açık tuzaklardan uzak kalan bir yapıda. Her yaştan grubu ve ulusu bir araya getiren fantastik yapılı Bucovina Club albümü, tamamen yeni bir pop akımı başlatarak, Balkan kültürünü klüp dünyasına taşıyarak, en saygın Fransız müzik eleştirmenleri ödülünü kazanır.

İki yıl sonra seyircilerin ve eleştirmenlerin olumlu tepkilerinden güç alarak yaptığı Bucovina Club Vol 2’yi İngiliz müzik dergisi Songlines, 2005 yılının en iyi albümü seçer.

BBC Radio 3’nin Dünya Müzik Ödülleri’nde “club” dalında aldığı ödül, Shantel’e şimdiye kadar bu dalda ödül almış ilk Alman sanatçı sıfatını verir.

1 Yorum

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz