ERİVAN RADYOSU KÜRTÇE ARŞİVİ / ARŞÎVA STRANÊN RADYOYA ERÎVANÊ

Erivan Radyosu, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 1955’ten beri yayın yapan radyo kanalı.
1955 yılında Kürtçe test yayınına başlayan radyoda başlangıçta haftada bir gün 15 dakika haber yayını yapılıyordu. Radyonun şefliğini iki yıl boyunca Casimê Celîl (1955-1956) yaptı. İlk spikeri de Eznîva Reşîd idi.
Kürt yazar, şair, çevirmen, eğitimci ve derlemeci Casimê Celîl’in radyo yayınlarına Kürt müziği ile birlikte, Kürt sözlü kültürü ve edebiyatını, dengbêjleri dahil etmesi etkili olmuştur. Radyonun arşivinde iki bin civarında Kürtçe şarkı ve ezginin kaydı vardır. Bu kayıtlar dışında, Kürt folklor derlemeleri kapsamında on binden fazla şarkı ve ezginin de kayıt altına alınıp arşivlendiği bilinmektedir.
Erivan Radyosu’nun Kürtçe yayınları, özellikle Kürtlerin yaşadığı ve yayın dilinin yasaklı olduğu yerlerde ilgiyle karşılanmıştır. Sovyetler Birliği’ndeki Ezidilerin üretimleri de Erivan Radyosu’nda değerlendirilmiştir.
Erivan Radyosu’nda çalışan ya da eserleri çalınan müzisyenler arasında Aram Tigran, Fatma İsa, Egîde Cimo, Feyzoyê Rizoyî, Ayşe Şan, Meryem Xan, Karapetê Xaço gibi dengbejler de bulunuyor.*

Alternatif link >>


 

*Vikipedia

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz