Batı’nın realist müziğinin Doğu’nu duygusallığıyla bileşimi: Anjelika Rosenbaum Akbar ve eserleri


Anjelika Rosenbaum Akbar, müzisyen anne ve  babanın çocuğu olarak 1969 – Karaganda, Kazakistan (SSCB) dünyaya geldi. 3 yaşında piyano eğitimi almaya başladı. 5 yaşında ilk bestesini yapan ve konserlere başlayan sanatçı, üstün yetenekli çocukların yetiştirildiği “Taşkent Devlet Uspensky Müzik Okulu”nda 11 yıl piyano ve kompozisyon eğitimi gördü. Beş yıl boyunca Taşkent Devlet Konservatuarı’nda Kompozisyon ve orkestrasyon, piyano ve org çalışmaları ile eğitim yaşamını sürdürdü.

1993 yılında Türkiye vatandaşlığına geçti. Kompozisyon Yüksek Lisansını Hacettepe Devlet Konservatuarı’nda tamamladıktan sonra master ve sanatta yeterlilik derecesi almaya hak kazandı. Anjelika Akbar’ın tez çalışmasını ise Rus besteci A. Skriabin’in “Seçme Piyano Eserlerinin Armonik, Melodik, Ritmik, Biçimsel ve Felsefi Açıdan Analizi” olarak tamamladı. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nın kurucu öğretim elemanları arasında yer aldı.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

1997-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Konservatuarında öğretmenlik yaptı. Türkistan, Hindistan, Rusya, Almanya ve Türkiye’de konserler verdi.

Sanatçının 2002 yılında yayınladığı Vivaldi’nin Dört Mevsim keman konçertosunun piyano uyarlaması albümü, Sony Classical kataloğuna giren ilk Türk klasik müzik albümü oldu. “bir”den Bir’e albümünde Rana Pirinççioğlu ve Zara ile çalışan Akbar, özellikle yaşamın hızlı akışı karşısında sevgiyi ve yaşamın kendini farketmeyi anlattı. Bach A L’Orientale kaydında ise sanatçı, Bach’ın müziğini Doğu ritmleri ile birleştirdi. Bach’ın göksel müziği, ney gibi doğu mistizminde önemli yer edinen müzik aletiyle buluşarak farklı bir tat oluşturdu.  Bu noktada Akbar, sürekli çalıştığında insanı robotlaştırdığını söylediği akla dayanan Batı müziği ile, daha çok içsel olan; duygulara dayanan Doğu müziğini birleştirdi.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz