Yılmaz Güney’in “Sürü” adlı filmini izle

1842

Sürü, yönetmen Zeki Ökten tarafından 1978’te çekilmiş bir filmdir. Filmin senaryosu, o yıllar cezaevinde bulunan Yılmaz Güney tarafından yazılmıştır.
Yılmaz Güney’in hapiste yazdığı bu filmde kendi gerçekçi üslübünü korumuştur. Bu filmde de diğer filmlerinde de olduğu gibi olayları yorumlamaktan ziyade olayları yaşayanların ağızından seyirciye izletmiştir. Sürü, bir aşireti, bir ikiliyi, bir sürüyü ve daha birçok şeyi anlatır. Aşiretler arası çatışmalar, kişiler arası hesaplaşmalar, insan-doğa, insan-insan, insan-toplum ilişkileri dramatik bir kuruluşun içine yerleştirilen malzemenin salt bir kısmını oluşturur. Filmin tümü ise temelde ekonomik zorlamalarla çağdışı kalmış bir toplumun, ezilen kişilerin ve doğan çatışmaların çok geniş bir panoramasını sergiliyordu. – Türk Sinema Tarihi, Giovanni Scognamillo, Kabalcı Yayınevi Sürü filmi bir ülkenin kültürel ve toplumsal eleştirel bir biçimde ve kolayca kavranabilen bir görüntüsünü sunuyor.
Bir yanda kadınların sadece bir nesne gibi kullanıldığı, geleneklere bağlı pederşahi bir toplumu, diğer yandan genç bir çiftin bu baskıcı toplum modelini kırmaya çalışmasını görmekteyiz. Oğul Şivan, onu sınırlayan ve ailesine bağlı olmasına neden olan geleneğe isyan etmektedir…-filmde melike demirağ hiç komuşmayan gelini canlandırıyor kocası şivanı çok evmesine rağmen o’da dahil hiç kimseyle konuşmuyor- Filmde, bir sürünün Anadolu’nun doğusundan batısına trenle taşınması ön plana alınarak, Anadolu’nun yoksulluğu, çaresizliği ve o günlerin siyasal çelişkileri ve çatışmaları perdeye yansıtılmaktadır. ayrıca “sürü” türk sinemasının uluslararası alanda en fazla ödül sahibi filmidir.

Yönetmen Zeki Ökten Yapımcı Yılmaz Güney Oyuncular Tarık Akan, Melike Demirağ, Erol Demiröz, Levent İnanır, Soner Kökkaya, Tuncel Kurtiz, Meral Niron, Yaman Okay, Savaş Yurttaş Görüntü yönetmeni İzzet Akay Kurgu Özdemir Arıtan Müzik Zülfü Livaneli Yapım yılı, ülkesi 1978, Türkiye Süre 129 dk.
Filmin senaryosu, o yıllar cezaevinde bulunan Yılmaz Güney tarafından yazılmıştır.

F İ L M İ S E Y R E T

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz