Wikipedia ile Vikipedi CIA’den daha mı (hızlı) darbeci?

Geçen pazar sabahı Honduras’ta gerçekleşen faşist darbe girişiminin hemen ertesi günü, internetin devasa ve “özgür” ansiklopedisi Wikipedia’nın ‘Honduras’ sayfasına girenler, seçilmiş devlet başkanı Jóse Manuel Zelaya’nın “indirildiğini” (silindiğini) gördüler. Wikipedia’nın Türkçe versiyonu Vikipedi’de de durum aynıydı. Sayfanın ilgili bölümünde Honduras devlet başkanı olarak, Zelaya’nın yerine darbecilerin atadığı Roberto Micheletti’nin yer aldığı görülüyordu. Öte yandan CIA’in resmî sitelerinden biri olan ve yine devasa bir sanal ansiklopedi niteliğinde olan ‘World Fact Book’ta ise Manuel Zelaya hâlâ Honduras Devlet Başkanı olarak ‘kabul ediliyordu’.
BM’ye üye hiçbir ülkenin şu ana kadar ‘tanımadığı’ bu faşist darbe girişimini, Wikipedia ile Vikipedi 24 saat içerisinde ‘tanıyıvermişti’! Her ne kadar bu inanılmaz gaf çarşamba günü sessiz sedasız düzeltildiyse de, şu soru kaçınılmaz bir şekilde ortada duruyor: Wikipedia ile Vikipedi CIA’den daha mı (hızlı) darbeci?
Wikipedia’daki son durum “Unresolved”, yani “henüz karar verilmedi” şeklinde… Bizim Vikipedi ise sağolsunlar çarşambadan bu yana Jóse Manuel Zelaya’yı Honduras Devlet Başkanı olarak ‘tanıyor’. Eh bu da iyi bir şey herhalde…

K: Birgün

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz