Virginia Woolf: “Hayata neyle başlarsan başla elinde çok az şey kalıyor…”

Virginia Woolf“Siz duygularınızın kölesisiniz herkes gibi. Ama size hükmeden bu duyguları tanıyamaz, ne zaman, nerede, nasıl ortaya çıkacağını bilemezsiniz. Bir aşk, bir öfke, çıldırıcı bir kıskançlık, dayanılmaz bir özlem, bazen karanlıkların içinden çıkıp sizi esir alabilir. Bazen bir başka insan için kendinizden vazgeçebilirsiniz.bazen öfkeyle kamaşır içiniz. Yitirmenin ne olduğunu biliyorum. Yaşadığımız aşklar hayatımızı değiştiriyor. Yapılan hatalarda değişen hayatı bir kez daha değiştiriyor. Savruluyoruz… Hayata ne ile başlarsan başla elinde çok az şey kalıyor. Gurur ve aptallık. Kaç kez yaşadığımız anın değerini bilmediğimiz için geleceği reddetmişizdir, kaç kez kıymetini anlayamadığımız bir anda yaşadığımızdan çok parlak olabilecek bir geleceği elimizden kaçırmışız.”

***

“Hayata neyle başlarsan başla elinde çok az şey kalıyor… Gurur ve aptallık. Halbuki her şeyi istemiştik değil mi ?”

***

“Bir başka yaşam olmalı diye düşündü kızgınlıkla yeniden koltuğuna gömülerek… Düşlerde değil; burada ve şimdi. Bu odada yaşayan insanlarla birlikte. Saçları geriye uçuşarak bir uçurumun kıyısında duruyormuş duruyormuş duygusuna kapıldı; tam o anda elinden kaçırdığı bir şeyi yakalamak üzereydi. Bir başka yaşam olmalı şimdi burada diye yineledi. Bu yaşam çok kısa çok kırık dökük. Hiçbir şey bilmiyoruz kendimiz hakkında bile. Yalnızca daha yeni başlıyoruz diye düşündü anlamaya orasından burasından. Tıpkı kulağının üstünde rose’un yaptığı gibi kucağında ellerini boru gibi yaptı. İçleri boş boru gibi tuttu ellerini; şu anı içinde kapatmak istediğini duydu; onu orada kalıcı yapmayı ; onu daha doldurmayı geçmişle şimdiyle gelecekle pırıl pırıl anlayışla derinleşmiş bütünlenmiş parlayana dek.”

***

“Ama bir gün kahvaltıdan sonra gelmezsen, bir gün seni bir aynada, belki bir başkasının ardından bakarken görürsem, telefon senin boş odanda çınlar çınlarsa, ondan sonra ben, anlatılmaz acılardan sonra ben -çünkü insan yüreğinin çılgınlıklarına sınır yoktur- bir başkasını arayacağım, bir başka sen bulacağım. Bu arada, gel, zaman saatinin tik-taklarını bir vuruşta susturalım. Yaklaş.”**

*Virginia Woolf, Kendine Ait Bir Oda
**Virginia Woolf, Dalgalar

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz