Uluslararası Af Örgütü: ‘Türkiye’de şiddet arttı’

Yıllık insan hakları raporunu açıklayan Uluslararası Af Örgütü, raporun Türkiye bölümünde, siyasi belirsizlik  yaşandığı ülkede milliyetçiliğin ve şiddetin arttığını belirtti.
Raporda kolluk kuvvetlerinin aşırı güç kullandığı da belirtiliyor
Londra merkezli insan hakları kuruluşu, ifade özgürlüğünün kısıtlanmaya devam ettiğini, kolluk kuvvetleri tarafından işkence yapıldığına dair birçok iddianın ortaya atıldığını ve güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanmaya devam ettikleri vurgulandı.
Örgüt ayrıca, ülkedeki insan hakları ihlallerinin artışında, Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasında Mayıs ayından itibaren artan çatışmaların da etkisi olduğu kaydedildi.
Raporda şiddeti savunmayan ifadelerin yasalarla ve uygulamalarla sınırlandığı, avukatlara, gazetecilere ve insan hakları savunucularına baskı uygulandığı, tehdit edildikleri ve yargılandıkları da belirtildi.

Kuşkulu ölümler

İnsan hakları ihlallerine karışan kolluk kuvvetleri mensuplarının etkili bir şekilde yargılanmadıklarını vurgulayan raporda, Polisin Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nda yapılan değişikliklerle polis memurlarına öldürücü güç kullanma hakkı tanındığına da yer veriliyor.

Af Örgütü yıllık raporunda ayrıca, kolluk kuvvetlerinin karıştığı tartışmalı koşullarda ölümlere de yer veriliyor ve Ağustos ayında gözaltındayken ölen Nijeryalı sığınmacı Festus Okey ve Tunceli’nin Hozat ilçesinde Bülent Karakaş’ın öldürülmeleri olayı örnek gösteriliyor.

Raporda bu başlıkların dışında, cezaevi koşulları, vicdani retçilerin durumu ve mülteciler ile sığınmacılara karşı yaşanan insan hakları ihllallerine de dikkat çekiliyor.

 Af Örgütü: 81 ülkede işgence var, İnsan hakları korunmuyor

Yıllık insan hakları raporunu yayımlayan örgütün Genel Sekreteri Irene Khan, dünya hükümetlerini, 60 yıl önce kabul edilen insan hakları evrensel beyannamesinin gereklerini yerine getiremedikleri için özür dilemeye çağırdı.

Örgütün yıllık raporunda, insanların dünyanın en az 81 ülkesinde işkence gördükleri veya kötü muameleye tabi tutuldukları bildirildi.

Ayrıca, en az 54 ülkede insanların adil yargılanmadığı ve 77 ülkede özgür ifade olanağının bulunmadığı belirtildi.

Genel Sekreter Khan, yıllık raporu sunuş konuşmasında, dünya liderlerini insan hakları alanında somut adımlar atmaya çağırdı.

150 ülkedeki insan hakları ihlallerinin ele alındığı raporda, dünyanın en güçlü ülkesi olarak nitelendirilen Amerika Birleşik Devletleri’nin, dünya hükümetlerine insan hakları konusunda doğru bir örnek olmadığı belirtildi.

Örgüt, Washington yönetimini uluslararası hukuka uymamakla suçladı ve Küba’daki Guantanamo körfezinde ABD’ye ait tutuklama merkezini kapatmaya çağırdı.

Avrupa Birliği’ne de eleştirilerin yönetildiği raporda, Avrupa ülkeleri, “terör şüphelilerine uygulanan olağanüstü nakiller” konusunu araştırmaya davet edildi.  (bbc)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz