Türkiye’de halen yaşamakta olan 10 Dilde 10 Şarkı “Anlat” albümü

Ada Müzik tarafından Nisan 2010 tarininde çıkartılan ve seçilmiş 10 şarkıdan oluşan “Anlat” adlı albümde Türkçe, Kürtçe, Lazca, Rumca, Süryanice, Çerkesce, Ermenice, Hemşince, Arapça, Gürcüce birer şarkıya yer veriliyor.
Halkların kardeşliğine kültürel anlamda katkı sağlamaya yönelik bir çalışma olan “10 Dilde 10 Şarkı”,  birbirinden farklı bu insanların birbirlerini ne kadar benimsediğini,birinin varlığının diğerini nasıl da çoğalttığını ve birbirinin kopyası insanlar topluluğu yerine çeşitliliğin ne büyük bir zenginlik olduğunu vurgulamayı amaçlıyor.

“Elinizdeki albüm bu yaklaşımdan hareketle Türkiye’de halen yaşamakta olan ve varlıklarını sahip oldukları kültürel değerlerle ifade edebilen azınlıkların kültürlerine kendi özellerinde ama diğer kültürlerle dayanışma ve işbirliği içerisinde ve kendi dokularını bozmadan sahip çıkmak , ülkemizdeki tarihi ve kültürel zenginlikleri ülkemizin ve dünyanın başka yörelerinde yaşayan insanlarla da paylaşmak ve ülkemiz kültür yapısına olumlu katkı sağlamak için tasarlanmış bir “Kültürel Birliktelik” projesidir. Daha açık bir deyişle:
Türkiye de halen yaşayan kültürlerin ezgilerini kendi dilleriyle ve aslına uygun sunmayı amaçladığımız bir müzik albümü çalışması. Bu albüm bir kültürler çokseslilik dayanışmasıdır.
Sanatın sınır (duvar) tanımayan bir olgu olduğundan hareketle, Anadolu topraklarında yaşayan insanların ne kadar farklı olduğunu ve bunun nasıl büyük bir güzellik olduğunun resmini çekmeye çalışıyoruz.
Toplumlar yaşadıkları acıları,mutlulukları, sahip oldukları tarihi ve kültürel değerleri tanıdıkça sever ve sevdikçe sahiplenir.” *

Anlat: 10 Dilde 10 Şarkı albüm içeriği
1. Dann’er Sip’o Çerkesce Okuyan: Gülcan Altan  2. Kadduk Al Mayyas Arapça Okuyan: Ali Nafile 3. Seranta Mila Kokina Rumca Okuyan: Adem Ekiz 4. Qumrike (Kumru) Kürtçe Okuyan: Zelal Gökçe 5. Ağ Elime Mor Kınalar Yaktılar Türkçe Okuyan:Duygu Rüzgar 6. Bingeol Ermenice Okuyan: Maral Ayvaz Çağlıçubukçu 7. Satrpialo Gürcüce Okuyan: Kaf Dağı Müzik Grubu 8. Livadi Kudeli Lazca Okuyan: Birol Topaloğlu 9. Habibo Süryanice Okuyan: Yakup Atuğ 10. Yar Yar Hemşince Okuyan: Hikmet Akçiçek

*Albüm tanıtımından.

7 Yorumlar

 1. Ve bize dusen sunu soylemektir bir kez daha…!
  YASASIN HALKLARIN KARDESLIGI.
  TESEKKURLER

 2. keşke kurmanci de olsaydı bizde bu ülkede yasıyoruz ama bu şekilde ülkemizde bunları görmek güzel lütfen bizide unutmayın

 3. Bu kadar güzel bir ses ve yorum olabilir mi ya.Maral Ayvaz yüregine sağlık , kardeşliğimizi hatırlattın bize…

 4. arkadaşlar zazaca ve kırmanci kürtçenin iki farklı lehçesi yani kürtçenin olması yeterli

 5. arkadaşlar qumriké kurmanci lehçesinde seslendirilmiş bir çalışmadır zaten

 6. “Halkların türkülerini yazanlar, tarihlerini yazanlardan daha güçlüdür.”

 7. mükemmel bir albüm olmuş hemen bir tane almalıyım koleksiyonumda bulunmalıı :))

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz