Silah şirketi, Nobel’e sponsor oldu

0
0


Nobel Vakfı’nın paralarını silah şirketleri hisselerine yatırılmasının ortaya çıkmasından sonra şimdi ise Nobel ödüllerine bir silah firmasının sponsorluk yaptığı ortaya çıktı. Yani Nobel dünya barış ödülünü de  bir silah şirketi verecek.
Çeşitli kuruluşlar tarafından etik yönden siyah listede bulunan silah şirketi Honeywell, Nobel’e sponsorluk yapacak. Dinamiti keşfeden İsveçli mucit Alfred Nobel’in vasiyetiyle oluşturulan vakıf tarafından her yıl edebiyat, tıp, fizik, kimya, ekonomi ve barış alanında verilen Nobel ödüllerine bir ABD silah firmasının sponsorluk yaptığı bildirildi.

İsveç Radyosunun haberine göre, nükleer silahlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda silah üreten ve çeşitli kuruluşlar tarafından etik yönden siyah listede gösterilen Honeywell firması, dünya barış ödülünün de içinde bulunduğu Nobel ödüllerine sponsor oldu.
Nobel Vakfı Müdürü Michael Sohlman, bu durumun eleştirilmesi üzerine yaptığı açıklamada, bunu bir sorun olarak görmediğini belirterek, “Biz Honeywell’in vakıf kuruluşuyla işbirliği yapıyoruz, şirketle bir bağlantı kurmuyoruz” dedi.

Honeywell’in Avrupa bürosu ise bu yöndeki sorulara yanıt vermedi

Söz konusu Amerikan firmasının Nobel Vakfının medya şirketi ve web sayfalarına sponsorluk yaptığı kaydedildi. Nobel Vakfının parasının ABD’de silah üretim alanında faaliyet gösteren Lockheed Martin ve Honeywell International şirketlerinin hisselerine yatırıldığının 2005 yılında ortaya çıkarılması tepkilere neden olmuştu. Nobel Vakfı Müdürü Michael Sohlman, bu durumun eleştirilmesi üzerine yaptığı açıklamada, bunu bir sorun olarak görmediğini belirterek, “Biz Honeywell’in vakıf kuruluşuyla işbirliği yapıyoruz, şirketle bir bağlantı kurmuyoruz” dedi.

Nobel Vakfı paralarının silah şirketlerinin hisselerine yatırmıştı

Vakfın barış ödüllerinde kullanılmak üzere ayrılan gelirlerinin bir bölümünün ABD’deki T. Rowe adlı bir borsa şirketi tarafından yönetildiği, bu şirketin de gelirleri Lockheed Martin ve Honeywell International’in hisse senetlerine yatırdığı belirlenmişti.
Nobel Vakfı, gelirlerinin silah şirketlerinde değerlendirildiği konusunda bilgisi olmadığını açıklamıştı.

 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz