Milli Eğitim Bakanlığı’ndan www.cafrande.org’a, farklı renklere ve seslere yasaklama

0
4

2007 yılında şairin; “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve orman gibi kardeşcesine” dizesiyle yola çıkan kültür ve sanatta farklı renklere, dillere ve seslere yolculuğun adresi www.cafrande.org, Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet ağında ulaşılması yasaklanmıştır.
MEB’in internet erişimi sağladığı bilgisayarlardan www.cafrande.org sitesine girilmek istendiğinde açılan sayfada “Bu siteye erişim, sakıncalı içeriğinden dolayı, Milli Eğitim Bakanlığının isteğiyle Türk Telekom A.Ş. tarafından engellenmiştir.” ifadesi yeralmaktadır.
Sitemiz engellenirken herhangi bir uyarı yapılmamış, “Sakıncalı içerik” ile ne kastedildiği bilinmemekle beraber herhangi hukuki bir süreçte işletilmemiştir.
5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a göre;

Madde 8- (1) İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları
oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili
olarak erişimin engellenmesine karar verilir:
a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;
1) İntihara yönlendirme (madde 84),
2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),
3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190),
4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),
5) Müstehcenlik (madde 226),
6) Fuhuş (madde 227),
7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228), suçları.
b) 25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar
Hakkında Kanunda yer alan suçlar.
Her gün 142 ülkeden 15 bin tekil kişinin ziyaret ederek 55 bin sayfa gezdiği, Kültür Sanat ve Hayat sitemizin yukarıdaki suçlarla ilişkisi bulunmamaktadır.
www.cafrande.org olarak ülkemizde ve Dünyamızda alternatif kültür sanat haberleri, şairler, şiirler, ressamlar, resimler, yazarlar, kitaplar, Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Lazca, Hemşince, Ermenice Arapça, Farsça, Yunanca, ibranice vb. birçok dilde müzik ve çok daha fazlasını sunmak “sakıncalı” değildir. Dünya’nın ve Türkiye’nin kültürel zenginliğini iyaretçilerimizle buluştururken insani değerleri esas alan duyarlılığımıza hep özen gösterdik. Düşünsel dünyamızı zenginleştirecek farklı fikirlere yer verdik. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın “sakıncalı içerik” ibaresini şaşkınlıkla karşılamaktayız.
Ve Bakanlığın bize bir açıklama yapmasını beklemekteyiz.
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan www.cafrande.org’a erişiminin engellenmesinin kaldırılmasını talep ediyoruz.
Siz dostlarımızdan ve site ziyaretçilerimizden ricamız daha önce insanokur.org sitemize uygulanan yasağın kalkmasını sağladığınız gibi; Milli Eğitim Bakanlığı’nın ” http://www.meb.gov.tr/BilgiEdinme/bilgiedinme.asp# ” linkine ilgili yasağın kalkması konusunda şikayetlerinizi bildirmenizdir.

Ziyaretçiler tarafından gerekli tepki gösterilmemesi durumunda site içeriği güncellenmeyecektir.

Şimdiden teşekkür ederiz..
cafrande.org Yayın Kurulu

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz