MEHMET ATLI “MORİ MİRCAN” [2020] ADLI ALBÜMÜ: “VAYE HATİM, VAYE EZ ÇÛM/ XATİRÊ TE, XATİRÊ TE…”

Mehmet Atlı’nın son albümü “Morî Mircan”, Kom Müzik etiketiyle yayımlandı. Biri Türkçe sözlü olmak üzere 9 eserden oluşan çalışmada çoğu şarkının söz ve müziği Atlı’ya ait.  Ayrıca albümde aşina olduğumuz geleneksel şarkılara da yer verip yeniden yorumluyor.
Kürtçe müzik severler arasında geniş bir hayran kitlesine sahip olan Mehmet Atlı: “Mori Mircan” inci boncuk demek. Bir yandan önemsiz, kıymetsiz gibi görünen ama bir yandan da çok kıymetli, çok anlam verdiğimiz, zamanla estetiğin de konusu olmuş kadim şeylerden oluşan bir albüm diyor bu çalışmaya.

“Benim gözümde bu albüme aldığım şarkılar tıpkı inci boncuklar gibi. Bir açıdan baktığınızda basit şarkılardır bunlar. Karmaşık düzenlemeler değil, basit melodiler, ritmler. Günlük hayatınızda, mutfakta, yürürken, eş dost ortamında çalıp söyleyebileceğiniz şarkılar. Çok büyütülecek şeyler değil yani. Hepimiz ses çıkartabilir, şarkı söyleyebilir, tempo tutabiliriz. Olayı bir yandan bu kadar sıradan görmek istiyorum bir yandan da ona ne anlam atfettiğinize bağlı olarak çok kıymetli şeyler. Parçaları birbirine bağlayan bir hikaye gibi düşündüm. Renkli, sevilesi şeyler gibi hayal ettim şarkıları, enstrümanları, perdeleri, onların görsellerini. Birbirinden ayrı düşünülmeyecek kültür verileri. Takılar, yemekler, giysiler. Kendi şarkılarımı da inci boncuk gibi görmek istiyorum. Hem çok büyütülmemesi hem de çok da küçümsenmemesi gereken şeyler olarak. Bir ucu çocukluk hatıralarına giden küçük sevinçler diyeyim. Büyük laflar değil de küçük sevinçler, hüzünler.”


Alternatif Link

“Her albümde farklı bir enstrümanla meşgul oldum. Jahr’da daha çok bağlama çalıyorum. Bestelerin bazılarını gitarla yaptım. Wenda’da gitar çaldım. Birîn’de bir değişiklik aradım. Bir süre başka bir enstrümanla gezdim. Uda yöneldim, havasına suyuna alışmaya çalıştım. Cümbüşe biraz aşinalığım vardı. Tam o sıralarda Burhan Berken’de lavta gördüm. Bir deneyebilir miyim dedim. Sazı elime alır almaz sanki yıllardır aradığım, özlediğim bir sevgiliyi bulmuş gibi bir hisse kapıldım. Biraz udun, tamburun, bağlamanın, biraz gitarın tadını veren, hissettiren bir çalgı olarak lavta hayatıma girdi. “Karanfil eker misin” ve “Pêşiyamalê” şarkılarında lavta çalıyorum. O albümde özellikle bu iki şarkı sevildi . Bu da bana bir ışık tuttu. Lavtaya biraz daha yoğunlaşarak son albümümüze böyle geldim ve birçok besteyi de lavtayla
yaptım”*

Xatir

Vaye hatim, vaye ez çûm
Bi xatirê te, xatirê te
Bê pirs, bê tirs, peyvek:
Bi xatirê te

Go hebû go tunebû
Ez û tu û em her du…
Bê bêhn, bê reng, hew dengek:
Bi xatirê te

Êdî du stêrk in çavên te
Stêrkên dûr..
Gelek dûr.. Çavên te…
Ji dûrtir dûr…Çavên te…

Vaye hatim, vaye ez çûm
Bi xatirê te, xatirê te

* Gazetekarinca

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz