Leonard Cohen ve “You Want It Darker” adlı son albümü

leonard-cohenPekala Marianne, çok yaşlandık ve vücutlarımız ayrı düşüyor. Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim. Biliyorum, ardında, sana öylesine yakınım ki elini uzatsan, elime ulaşabilirsin.

Ve biliyorsun ki seni her zaman güzelliğin ve bilgeliğin için sevdim. Fakat bu mevzu hakkında daha fazla bir şey söyleme gereği duymuyorum. Çünkü her şeyi biliyorsun. Ama şimdi… Sadece sana iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Hoşçakal eski dost, sonsuz aşk, yakında görüşürüz.”*


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Leonard Cohen (Norman Cohen) Kimdir
Sanat dünyasının efsaneleri arasında yer alan ünlü Kanadalı şair, şarkı sözü yazarı, romancı ve müzisyen Leonard Cohen, 21 Eylül 1934’de Kanada – Montreal’de dünyaya geldi.
Yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen kimlikleriyle tanınan Cohen, ilk şiir kitabını 1956’da, ilk romanını ise 1963’te yayımladı.
Cohen, Avrupa pop müziğine dayanan ilk dönem çalışmalarının ardından din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edindi.
Kanada’nın en büyük sivil şeref madalyası sahibi olan Cohen, 2008’de de “Rock and Roll Hall of Fame”e kadul edilerek adını en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasına yazdırdı.11 Kasım 2016 yılında 82 yaşında yaşama veda etti.

Leonard Cohen: “Herkes biliyor kaptanın yalan söylediğini”>>


*Cohen’in 1960’lı yıllarda tanıştığı ve yaklaşık 10 yıl birlikte yaşadığı eski aşkı için yazdığı mektup

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
“Şiir insanları sevmeye yarar…” Kardeşi, Metin Altıok’u anlatıyor – Gölgesi Yıldız Dolu

Kapat