Koma Zuxur “Geli” Adlı İlk Albümümden Stranlar

Koma ZuxurKoma Zuxur 2006 yılında İstanbul’da Şirnan Derneği kültürel çalışmaları bünyesinde İmam Hüseyin Kal, Hülya Kal, Kani Kal, Reyhan Kal ve Mesut Kanısıcak tarafından kuruldu. Gruba daha sonra Erkan Okur katıldı.

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyduğunu ve şarkı söylediğini belirten grubun solisti İmam Hüseyin Kal, Koma Zuğur’dan önce misafir olarak gittiğim birçok etkinlikte istek üzerine şarkılar söyledim. Fakat bu beni tatmin etmedi. İçimdeki müzik sevdasını daha anlamlı kılmak ve bu alanda yoğunlaşmak niyetiyle Koma Zuxur’u kurduklarını” söylüyor.

Adını Şirnan (Bingöl – Karer) yaylasından alan Koma Zuxur, 8 eserden oluşan ilk albümü “Geli” Duygu Müzik etiketi ile şubat 2014 tarihinde çıkardı. Albüme adını veren eser aynı zamanda söz konusu yaylalara yazılmış bir şarkı.
Enstrüman olarak bağlama, cüra, kaval, davul ve bendir kullandıklarını belirten İmam Hüseyin Kal, Başta yerel sanatçı Cemoyé Demo, sonrasında Garapété Xaço, Aram Dikran,Hemoye Bérti, ve birde Kazım Koyuncu’dan etkilendiğini söylüyor.

Albüm Bilgileri:
Koma Zuxur (Zuğur) – Geli (2014)
1- Elezize
2- Geli
3- Qubo
4- Hesen
5- Hesenık U Ase
6- Lawero
7- Temmo Lawo
8- Nahala Gunde Me

koma Zuxur 1

Emeği geçen sanatçılar:
Davul: Bülent Ay, Ritim:İzzet Kızıl, Bas gitar: Apdulrahman Tarikçi, Gitar: Şehmuz Fidan, Çello:Timmur Atasever, Kanun: Reha Falay, Keman: Görkem Gider, Klarinet: Göksun Çavdar, Kaval: Sinan Çelik, Balaban:Cem Ekmen, Bağlama: Güray Hafiftaş, Fülüt: Ali Koç.
Yönetmen: Hüseyin Kal Kapak Resimi: Sevil Mumcu

1 Yorum

  1. Çok güzel yahu. Hem modern hemde o etnik tadından hiç ödün vermemiş. Ayrıca Bingöl yöresi olduğu o kadar belliki hep bilindik, yıllardır dilden dile sölenmiş şarkılar fakat bu hali genç nesile daha iyi hitap edecek sanırım..:)

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz