Jehan Barbur’un “Evim Neresi” adlı 5. albümü: “Korktuğun kadar razısın…”

Prodüktörlüğünü Uyan, Hayat, Sarı ve Sizler Hiç Yokken albümlerinde olduğu gibi yine sanatçının kendi üstlendiği, Jehan Barbur’un beşinci albümü “Evim Neresi”, ADA Müzik etiketiyle 20 Haziran da çıktı. 

2009 yılında Ada Müzik’ten çıkardığı ilk albümü Uyan ile  adını duyurmaya başlayan Jehan Barbur, çağdaş kadın ozan geleneğini kendine özgü tarzıyla beşinci albümüyle de devam ettiriyor.
Albüm söz, beste ve düzenlemelerin çoğu Jehan Barbur’a ait olan dokuz tane şarkıdan oluşuyor. Jehan Barbur’a sahne performansı ve konserlerinde birlikte çalıştığı müzisyen dostları eşlik etmektedir.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Ev sana ne ifade eder?
Evin hayatımın farklı dönemlerinde değişken anlamları oldu. Esas duruşta ev benim saklandığım, insanlardan kaçtığım, yalnızlığıma kavuşup korkularımı okşayabildiğim mahrem bir yer. Kendime karşı en dürüst olduğum yer. Ama bir yapı olmanın ötesinde evden anladığım şey peşine uzun süre düştüğüm aidiyet duygusu. Çocukluğum için de ev annem ve babamın beni güvenle sarmaladıkları yer.
Peki hangi duygular sana evinin nerede olduğunu sorgulattı?

İşte bu, şimdiki ev duygumu sorgulatan soru; değişken anlamların en yenisi. Ait olma duygusunu sorguluyorum uzunca bir süredir. Aidiyetten yoksun kalmışlığın neden böylesi bir açık yara kıvamına gelip beni kanırttığını… Sonra vazgeçmem gerektiğini görüyorum bu ihtiyaçtan, bağlılıktan, inançlardan, bir zümreye müdahil olmaktan, içine hapsedildiğim ruhumun biteviye debelendiği bu bedenden. Sanırım gezgin olmanın adabını arıyorum; ruh gezginse beden de akıl da olmalı. Aidiyetten uzaklaşmalı ki bir yapıyla insan güven duygusunu yoklamamalı. Yeri gelir dostların olur evin ya da sarı bir çocukluk hatırası, büyükbabanın kokusu… Ama bunlar hep yoksunluğu doğurur ve tabii ki beraberinde acı ve özlemi. İstemiyorum bu duyguları hayatımda. Artık iç sancısı ve hasretten kurtulmak istiyorum, o yüzden kendimi ehil bir varlıktan içgüdülerini hatırlayan vahşi bir hayvana dönüştürmek istiyorum. Her yer evim olsun ve hiçbir yer ev olmasın mesela. Bu beden ki etten bir mahpushane, ancak varsa eğer tekamülle taşınıyorsun başka bir haneye… İşte ben bu evi sorguluyorum. Geldiğim yeri ve bu yaşımdaki yersizliğimi, aile olgusunu, evliliği, manasızlığı… Tek başına olmamalı insan ama yalnızlığı bellemeli… Evin orası çünkü, belki de bunu bilmeli.” [Hürriyet / KitapSanat 22 Haziran 2017]

Jehan Barbur “Evim Neresi” albümü
 • Yeni Hayat 
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Ama Nafile 
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Hayde
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Miş 
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Yeri Gelmedi 
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Kendime 
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Aşk 
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Uç 
  Söz – Müzik: Jehan Barbur
 • Selvi Boylum Al Yazmalım
  Söz: Jehan Barbur /  Müzik: Cahit Berkay

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz