İngiliz kilisesi Darwin’den özür dileyecek, Türk Telekom ise Evrimci siteyi engellemeye devam ediyor

İngiliz Kilisesi’nin, 126 yıl önce ölen ünlü bilim adamı Charles Darwin’den, evrim teorisini yanlış anladığı için özür dileyeceği duyuruldu. Yarın İngiliz Kilisesi’nin internet sitesinde yayımlanması beklenen özür yazısında, “Charles Darwin, doğumundan 200 yıl sonra, İngiliz Kilisesi sana bir özür borçlu, seni yanlış anladığı, sana yanlış tepki verdiği ve başkalarının da seni hala yanlış anlamasına sebep olduğu için.” ifadesi yer alacak. Fakat Darwin’in torununun toruna göre, kilisenin hamlesi anlamsız ve komik.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, kilise yetkilileri Darwin’den diledikleri özrün Papa 2. John Paul’ün, dünya güneşin etrafında döner dediği için kilise tarafından yargılanan Galileo’dan özür dilemesi ile benzer nitelikte olduğunu söylüyor.

Kilisenin, 1860’larda Darwin’e atılanı lekenin telafi edilmesi amacını güttüğü ve böylece kendini köktendinci Hıristiyanlar’dan ayırmak istediği belirtiliyor.

İNTERNET SİTESİNDEN YAYINLANACAK
Yarın İngiliz Kilisesi’nin internet sitesinde yayımlanması beklenen özür yazısında, “Charles Darwin, doğumundan 200 yıl sonra, İngiliz Kilisesi sana bir özür borçlu, seni yanlış anladığı, sana yanlış tepki verdiği ve başkalarının da seni hala yanlış anlamasına sebep olduğu için. Ancak senin itibarın için verilen mücadele henüz bitmedi.” ifadeleri yer alacak.

HIRİSTİYAN ÖĞRETİ İLE EVRİM TEORİSİ UYUYOR
Darwin’den özür dileyen yazıyı, Başpsikoposlar Konseyi’nin halkla ilişkilerden sorumlu üyesi Malcolm Brown kaleme aldı. Brown, insanlar ve kurumların hata yapabileceğini ve Hıristiyanlar ile kilisenin bunun dışında olmadığını savundu. Brown, “Yeni bir fikir ortaya çıktığında, insanların dünyaya bakışı değişir. Bütün eski değerlere saldırıldığını hissederler ve yeniye karşı savaş açarlar. Kilise bu hataya Galileo ile düştü. Ve bazı kilise yetkilileri aynı hatayı 1860’larda Charles Darwin ile de yaptılar. Bu yüzden Darwin’in teorilerinin dini düşünce üzerindeki etkisinin yeniden düşünülmesi gerekli.” diye konuştu ve Hıristiyan öğretisi ile Darwin’in bilimsel teorileri arasında uyuşmayan bir şey olmadığını söyledi.

TORUN DARWİN: 200 YIL SONRA GELEN ÖZÜR HATAYI DÜZELTMEZ
Darwin, insan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüştü.

Charles Darwin’in torununun torunu Andrew Darwin ise kilisenin özür dileme kararını duyduğunda şaşırdığını ancak bunun anlamsız göründüğünü söyledi. Torun Darwin, “Eğer bir özür 200 yıl sonra geliyorsa, bu bir yanlışı düzeltmez. Sadece o özrü dileyen kurumun daha iyi hissetmesini sağlar.” diye konuştu.

Ancak Darwin’in başka bir torunu Horace Barlow (87) ise atalarının kilisenin özrünü duymaktan memnuniyet duyacağını söyledi.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=898803&Date=15.09.2008&CategoryID=79

İngiliz kilisesi Darwin’den özür dileyecek, Türk Telekom ise Evrimci siteyi engellemeye devam ediyor

Evrim bilimci adamı Richard Dawkins’in internet sitesine erişim engeli devam ederken Telekomünikasyon Kurumu engellemeyi “biz yapmadık” diyor
www.richarddawkins.net sitesinde evrim alanında bilimsel çalışmalar, yazılar ve haberlerle Richard Dawkins’in çeşitli üniversitelerde verdiği konferansların kayıtlarına yer veriliyor. Sitede ayrıca kullanıcıların yorumlarının da bulunduğu bir forum alanı mevcut. Siteye Türkiye’den erişiminin engellenmesi birkaç gün önce başladı  Ancak Dawkins’in sitesi için herhangi bir mahkeme kararına ulaşılamadı.
[siteyi aşağıdaki adresten bir proxy sitesi aracılığıyla ziyaret edebilirsiniz
http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://www.richarddawkins.net]
 

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz