H. ALİZADEH, RAHA VE HAMAVAYAN ENSEMBLE’NİN “MAN AGAR PARANDEH BUDAM” ALBÜMÜ

İranlı müzisyen ve besteci Hossein Alizadeh tarafından yönetilen , Hamavayan Ensemble, klasik Fars halk müziğine yeni yorumlar getiren bir müzik topluluğu. Kadın ve erkek vokallerden oluşan grup, müzikte ritim yapıları genellikle perküsyon aletleriyle icra etse de ud, tombak, tar ve setar gibi geleneksel Fars müziğinin önemli enstrümanları bütün çalışmaları taşıyan temel öğe olarak yeralıyor.

Alternatif link >>

1974 doğumlu olan grubun vokalisti Afsaneh Rasaei, İran’da gerçekleşen şeriat devrimi sonrasında kadınlara getirilen topluluk önünde şarkı söyleme yasağı nedeniyle büyük zorluklar çekmiş bir sanatçı. Geçmişten günümüze seslenen otantik bir ses tınısına sahip olan Afsaneh Rasaei’nin her şarkısındaki içtenlik  bu yoksun edilmişliğin, itilmişliğin, görmezden gelinmişliğin derin izleriyle dalga dalga yayılıyor.

Geleneksel Fars halk müziği  sanatçısı olan Hossein Alizadeh, 1951 Tahran doğumlu. Bugüne kadar yayınlamış yirmiden fazla albüme sahip. Bunlar dışında birçok ortak  çalışmada bulunan sanatçının  Kaplumbağalar da Uçar (Turtles Can Fly),  Sarhoş Atlar Zamanı (A Time For Drunken Horses) ve daha önce müziklerini yayınladığımız Yarım Ay [dinle] (Half Moon) gibi üç önemli filmin de müziklerini yaptı.

Hamavayan Ensemble üyeleri:
Hossein Alizadeh ( Tar, Kamancheh/iran kemençesi ve Shourangiz ) Afsaneh Rasaei (Vokal) Majid Khaladj ( Tombak ) Ali Boustan ( Setar ) Pouria Akhavass (Vokal) Nima Alizadeh, Robab (ud) Saba Alizadeh.

Hossein Alizadeh, Raha and Hamavayan Ensemble
If Like Birds and Angels, I Could Fly ”Man Agar Parandeh Budam”

Albüm içeriği
01.’Naaleh Shabgir’ – A Cry in the Night
02. Saz o Avaz – Tar & Vocal Improvisation
03. Tasnif ‘Jaan-e Man’ – My Soul
04. Setar Solo – Setar Improvisation
05. Tasnif ‘Jaanaan’ – Beloved
06. Tar Solo – Tar Improvisation
07. Tasnif ‘Emshab Ey Mah’ – Tonight, O Moon
08. Tar, Rohab & Kamancheh Trio
09. Tasnif ‘Kaarvaan’ – Caravan
10. Tasnif ‘Sarv-e Sarafraz’ – Glorious Cypress
11. Saz o Avaz – Ney & Vocal Improvisation
12. Tasnif ‘Man agar parandeh budam’

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz